Преглед на Samsung Galaxy Z Fold3: добре проектиран, гъвкаво сгъваем.
13.5.2022
Сгъваемите смартфони се продават от години, но не са много популярни - купувачите се страхуват от високата цена и крехкостта на дизайна. Първият проблем все още не е решен от Samsung, въпреки че Z Fold3 е по-евтин от предшественика си. Но всичко, свързано с надеждността на гаджета, получи сериозно обновяване. Проучихме подробно новината и сме готови да говорим за неговите силни и слаби страни.
Флипови/книжкови калъфи за Samsung Galaxy Z Fold3
Кейсове за Samsung Galaxy Z Fold3
Cтъклени протектори за Samsung Galaxy Z Fold3
Външно познато, вътрешно подобрено.
Galaxy Z Fold3 има премиум външен вид и усещане. В сгънато състояние е тесен и доста тежък ". Не се получава чувство на крехкост - всички части се прилепват тясно една към друга, като сглобката здраво държи двата половини на смартфона във всяка позиция. Външният дисплей и задната панел са покрити с Gorilla Glass Victus - най-здравият покритие на Corning, което е оборудвано на много висококачествени телефони. Рамката е направена от така наречената затвърдена алуминиева сплав. Тя е с 10% по-устойчива от материала, използван в миналогодишния модел.
Дизайнът на смартфона не е много променен, така че Z Fold3 изглежда като предишното поколение. От значимите разлики изтъкваме задната камера, която е по-малка. Не може да се каже, че новината има неуспешен дизайн. Все пак, тези, които обичат да купуват нови неща, за да покажат своя статус, може да са малко разочаровани. Само почитателите на изискани гаджети могат да различат третия Fold от втория.
Гъвкавият дисплей е защитен с ново покритие. Разработчиците обещават, че устойчивостта му към износване е увеличена с 80%. Сгъваемият механизъм е леко подобрен. Не липсва и водоустойчивост IPX8. Инженерите минимизираха пространствата между калъфа и пантата, а също така и запечатаха електрониката с гумено уплътнение. Galaxy Z Fold3 е първото гъвкаво устройство, което може да бъде потопено във вода.
Въпреки че има чудесен дизайн, смартфонът е малко дебел в сгънато състояние: дебелината на тялото е 16 мм.
Телефонът тежи 271 грама, което е малко по-малко от Fold2, но все още е сравнимо с таблети. Носенето на смартфона без защита не е препоръчително: дори след седмица внимателна употреба се появят микро-драскотини на гладката метална повърхност на калъфа.
В затворено състояние Galaxy Z Fold3 може да се управлява с една ръка благодарение на тесния и изтегнат формат. След разгъването, новият смартфон почти се превръща в таблет, с който е нужно да се работи с две ръце. Сензорът за пръстови отпечатъци вграден в страничния бутон е бърз и точен. Има и разпознаване на лице чрез предните камери. Минимум конектори: USB-C и слот за две SIM карти.
Kамера под екрана - нов тренд?
Гъвкавият екран на телефона Galaxy Z Fold3 е изработен чрез напреднала Eco2 OLED технология, която позволява да се откаже от поляризационния слой. Вместо това е инсталиран модифициран панел, който поема отражателните функции. Практически това намалява натоварването на батерията и подобрява способността на екрана да пропуска светлината. Следователно, е било възможно да се имплементира втора камера без допълнителни изрези.
Вътрешната предна камера е поставена под тъчскрийн панела. Изглежда като размазано прозрачно място. Ако не знаете за тази функция на гаджета, може да си помислите, че матрицата в десния горен ъгъл е леко повредена. Тази предна камера, освен че има контроверсен външен вид, записва забележително по-лошо от своята класическа колежка. Това обаче не е проблем: главните модули могат да бъдат използвани за селфита, а вграденият сензор е полезен за видео разговори, където не се изисква изключително качество на записа. Въпреки суровостта на технологията, тя има бъдеще: вече се появяват гаджети, където сензорът под екрана е по-малко забележим отколкото при Fold3. Сравнено с изрезите и отворите, това е голям напредък - камерата, вградена под дисплея, почти не пречи на възприемането на съдържанието.
Таблет, смартфон и бележник
Двата екрана са изработени с помощта на технологията Dynamic AMOLED 2X. Те поддържат адаптивен режим на високата честота на опресняване. Телефонът самостоятелно решава дали да използва 120 Hz или да остане на 60 Hz, за да пести батерията, в зависимост от отвореното приложение. Външният 6,2-инчов дисплей има пропорции 25:9. Той е тесен и издължен по височина и, в сравнение с класическите съвременни телефони, не е особено удобен за употреба. Особено трудно е писането на съобщения, ще отнеме известно време да се свикнете с малката клавиатура.
Отваряме Galaxy Z Fold3 и виждаме луксозния 7,6-инчов гъвкав дисплей. Разделителната способност е 2208х1768 точки, а пропорцията на страните е 4,2:3. Възпроизвеждането на цветовете е отлично, нивото на контраста е над средното, а яркостта е голяма - до 1200 нита. В настройките има много опции: от Always on Display до повишаване на чувствителността на екрана. Режимът на намаляване на трептенето отново беше игнориран, така че хората с чувствителни очи могат да се чувстват неприятно заради силното PWM.
Големият диагонал е страхотен за игри, работа с документи и банално сърфиране в социалните мрежи. Гледането на филми е по-трудно: поради почти квадратния формат видеото се възпроизвежда с черни рамки отгоре и отдолу. С телефон като Galaxy S21 Ultra или друг голям телефон няма значителна разлика, тъй като полезната площ при гледане на видео е приблизително същата. Мястото на завоя е добре видимо, особено на светло задно осветление. Това е малка вдлъбнатина в средата на дисплея.Ultra или друг голям телефон няма значителна разлика, тъй като полезната площ при гледане на видео е приблизително същата.
Мястото на завоя е добре видимо, особено на светло задно осветление. Това е малка вдлъбнатина в средата на дисплея. При работа почти не пречи и бързо се свиква с нея. Друга важна нюанс: Инженерите на Samsung почти решиха проблема с мекотата на сгъваемия екран. Матричното покритие на новия модел практически не се различава от стъклото на обикновените смартфони. На предишните устройства от серията Z панелът изглеждаше малко като пластмаса, използвана на ранните телефони с тъчскрийн.
Поддържа се първият път за перото S Pen. За тази цел е приложен Wacom допирен слой към дисплея. Връхът на стилуса е направен много по-мек, за да не надраска защитното фолие на устройството. В калъфа няма място за аксесоара, така че трябва да го носите в джоба. Рисуването и писането на ръчно написани бележки на голям екран е лесно: сгъваемото устройство е идеално за тези задачи. Вярно е, че стилусът трябва да бъде закупен отделно.
Мощен процесор и потребителски приятелски софтуер.
Престижният статус на новината подчертава нейния хардуер: висококачественият Snapdragon 888, 12 GB RAM и 256 или 512 GB вътрешна памет. Паметта не може да се разширява с microSD карта. Изпълнението е изключително: можете да играете Call of Duty Mobile и Genshin Impact на максимални настройки със стабилни fps. Запускането на няколко приложения едновременно не забавя изпълнението на системата.
За подобряване на удобството на потребителя разработчиците предлагат няколко интересни функции. Една от тях има връзка с мултитаскинга. Страничният Edge панел показва приложения в режим на плаващ прозорец. Можете да променяте техния размер и местоположение на екрана. Минимализираните полезности в режим на множествени прозорци са скрити във формата на малка икона в горния панел и можете да ги разширите по всяко време. Освен това има класическа възможност за отваряне на три програми на екрана. Например може да прелиствате уеб страници в браузъра, да проследявате източника на социалните мрежи и да гледате сериал. Освен това има гъвкаво настройване на софтуера на съотношението на страните. Можете да зададете формата на 16:9 или 4:3, което ви позволява да не зависите толкова от приспособяването на софтуера в устройството.
Другият интересен режим е Flex. Той улеснява взаимодействието с гъвкавия дисплей. Устройството се сгъва под ъгъл от 90 градуса - интерфейсът е разделен на две части: основна и второстепенна. В приложението на камерата се премества визьорът в горната част на екрана, докато контролните елементи остават в долната част. Подобна ситуация ще бъде в Google Duo: чата ще бъде отдолу, а видеото - отгоре.
Камерите от предишното поколение.
Samsung не е актуализирал камерите. Новинката използва същите модули като миналогодишния модел. Решението е странно, но вероятно е помогнало малко да се намалят разходите за флагмана. Galaxy Z Fold3 използва три 12-мегапикселови сензора: основен с оптична стабилизация и f/1,8 бленда, ултраширок с ъгъл на зрение 123 градуса и телеобектив с 2-кратно увеличение.
Разработчиците са подобрили алгоритмите за обработка, което води до леко подобрение на снимането при слаба светлина и срещу светлината. Z Fold3 има достатъчно мощност за всекидневно снимане във всички сценарии. Обикновено се получават цветни изображения, които не се срамуват да се публикуват в социалните мрежи. Към ултраширокия обектив има само критики: ръбовете на снимките са размазани и не се отличава по високи детайли. Максималното качество на видео е 4K при 60 fps. Видеоклиповете са заснети с добра стабилизация, плавно движение и добър звук.
Aвтономен без изненади.
Капацитетът на батерията е 4400 mAh. Това не е много добре за обикновен смартфон, за да не говорим за складаемо устройство с два дисплея.
На практика се оказва, че Galaxy Z Fold3 е малко по-малко автономен от съвременните устройства. Лесно издържа до края на работния ден, но вечерта ще трябва да се зареди. Средното време на осветеност на дисплея е 4 часа - миналогодишната модел работеше около 20% по-дълго.
В тест за видео възпроизвеждане устройството издържа отворено 16 часа при средна яркост. В PUBG батерията издържа 5 часа непрекъсната игра.
Поддържа се бързо зареждане 25W, но захранващият адаптер не е включен в комплекта (има само кабел). С блок от трета страна с поддръжка на бързо зареждане, батерията се зарежда напълно за два часа. Има също безжично и обратно зареждане.
Дисплей: външен - 6,2 инча, Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz, 2260 x 816 пиксела, вътрешен - 7,6 инча, Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz, 2208 x 1768 пиксела
Чипсет: CPU Qualcomm Snapdragon 888, GPU Adreno 660
RAM и памет: 12 GB, 256/512 GB
Батерия: 4400 mAh
Камери: основна - 12 MP + 12 MP + 12 MP, предна - 4 MP
Характеристики: гъвкав дисплей, 25W бързо зареждане
Резултати от тестовете:
Antutu: 685 012
GeekBench 5: Единично ядро - 1086, Многопроцесорно - 3313
Автономност: до 16 часа възпроизвеждане на видео, до 5 часа възпроизвеждане на PUBG.
Резултат:
Galaxy Z Fold3 вече не е толкова изненадващ, колкото неговите предшественици. По много отношения това е подобрена версия на миналогодишното устройство: добавени са защита от влага, скрита предна камера и поддръжка на стилус, както и по-силна производителност. Новината все още е забележителна с излишната си дебелина и тегло, а външният му екран е неудобен за употреба, а като цяло здравината на дисплея не е променена. Samsung се оказа специализиран флагман за ентусиасти. Остава да се надяваме, че Z Fold3 ще бъде следващата стъпка в популяризирането на сгаваемите телефони.
Флипови/книжкови калъфи за Samsung Galaxy Z Fold3
Кейсове за Samsung Galaxy Z Fold3
Cтъклени протектори за Samsung Galaxy Z Fold3
Подобни продукти
- Създаване на уникален стил с персонализирани кейсове
- Защо да изберете 360 градусови калъфи за телефони
- Топ модели iPhone 7 кейсове, които ще намерите в Caseland.bg
- Топ модели iPhone SE кейсове, които трябва да разгледате
- Най-добрите iphone 12 mini кейсове, които можете да закупите от caseland.bg
- Най-новите модели кейсове за iPhone 14
- Тематични идеи за романтични кейсове за двойки
- Топ модели кейсове за Самсунг, които трябва да притежавате
- Motorola Moto G53 - Достъпен телефон с поддръжка на 5G мрежа.
- Как да се грижите правилно за вашия мобилен телефон през горещите летни дни: Съвети и трикове
- Xiaomi Redmi A2 - Евтин и компактен телефон
- Какво означава думата "инфлуенсър" и как да станете един?
- Xiaomi Redmi 12C - Още едно доказателство, че Xiaomi може да предложи качество на ниска цена
- Преглед на Samsung Galaxy Z Fold3: добре проектиран, гъвкаво сгъваем.
Подобни продукти
- Създаване на уникален стил с персонализирани кейсове
- Защо да изберете 360 градусови калъфи за телефони
- Топ модели iPhone 7 кейсове, които ще намерите в Caseland.bg
- Топ модели iPhone SE кейсове, които трябва да разгледате
- Най-добрите iphone 12 mini кейсове, които можете да закупите от caseland.bg
- Най-новите модели кейсове за iPhone 14
- Тематични идеи за романтични кейсове за двойки
- Топ модели кейсове за Самсунг, които трябва да притежавате
- Motorola Moto G53 - Достъпен телефон с поддръжка на 5G мрежа.
- Как да се грижите правилно за вашия мобилен телефон през горещите летни дни: Съвети и трикове
- Xiaomi Redmi A2 - Евтин и компактен телефон
- Какво означава думата "инфлуенсър" и как да станете един?
- Xiaomi Redmi 12C - Още едно доказателство, че Xiaomi може да предложи качество на ниска цена
- Преглед на Samsung Galaxy Z Fold3: добре проектиран, гъвкаво сгъваем.