iPhone 13 Pro: Най-добрият флагман за 2021 година, точка!
14.4.2022
Можете да ги обикнете или да ги мразите, но не е изминала нито една година без разискване за новите Apple смартфони. Производителят не се страхува да използва числото 13, което не изненадва никого, но това ли влияе на новия устройство?
Говоренето за iPhone винаги е по-трудно от говоренето за която и да е флагманска лодка на Android, защото тук става дума за по-високи залози и това, което е очевидно за един лагер на потребителите, е непостижимо за друг. Затова за начало ще сравним новия продукт с предишната модел. Подобренията в устройството се оказаха по-скоро еволюционни, отколкото революционни. Камерите станаха по-остри, тялото получи набор от цветове, които са подходящи за текущия ред на Apple, процесорът се засили. Няма какво да се каже за малките подобрения в капацитета на батерията и качеството на микрофоните с високоговорителите.
В основата си, има три ключови промени. Новите камери в цялата серия, повишена енергийна ефективност на телефона и екрани с адаптивна честота на опресняване в Pro версията. Списъкът изглежда незначителен, когато става дума за телефон в този ценови диапазон. Но при директно сравнение с предишните iPhone е ясно, колко по-добри са тези нови.
.
Флипови/книжкови калъфи за iPhone 13 Pro
Cтъклени протектори за iPhone 13 Pro
Син цвят и по-малко изрязване на екрана.
Калъфите на новата серия iPhone 13 практически не се различават от тези на 12-та серия. Дори калъфите и стъклата за защита са частично съвместими (с тези, които имат изрязване около целия Face ID). Равните ръбове, изрязванията за говорителите и отворите за микрофоните, гланцовата обработка на логото - всичко е както преди. Цветовата схема се е променила: отговаря на другите продукти на Apple за 2021 година, серията Pro изгуби наситено синьо и се появи светло син цвят.
Основната конструкция и защитният рам на iPhone 13 Pro са изработени от стомана, а не от алуминий, така че смартфонът е приятно тежък в ръката (и ви дърпа джоба). За специалната обработка на ръбовете на презентацията казаха само, че по-добре устойчива на различни замърсявания и триене.
Има две значителни разлики. Гигантската моноброва на системата за разпознаване на лица се е свилa, а основната камера е увеличена и има различна композиция на обективите. За първото е ясно: миниатюрните изрязвания за предната камера, няма една изоставена камера, а цяла серия от сензори.
Второто е малко по-трудно, тъй като камерите са извършили значителна модернизация. В 12-та серия имаше бъркотия с възможностите за снимане. 12 Pro Max беше смятан за най-впечатляващия, а обикновената 12 Pro изглеждаше бледа на фона му. Основните модели правеха добри снимки - не всеки беше готов да плати няколко хиляди за iPhone 12 Pro и да получи средни снимки за тези пари.
Този ъпгрейд е водел до увеличаване на обективите, което е причинило поставянето им диагонално на основните модели (без промяна в общия размер на блока) - старите аксесоари пасват.
Камерите на Pro Max са по-високи, така че се побират и в калъфите на миналогодишните модели (но не ги купувайте без да ги опитате). Но iPhone 13 Pro започва да снима напълно също като неговият по-стар брат (което е страхотно!), но поради това губи всички си възможности за съвместимост с миналогодишния модел, когато става въпрос за защита на калъфа: за тринайситицата е необходим изрез с друг размер на обектива.
12 мегапиксела, но какви!
Тъй като говорим за фотоапарати, ще се занимаем директно с техните възможности. Докато Android смартфоните са заети със състезанието в мегапиксели и разчитат на комбинацията на няколко точки в една, Apple просто увеличава размера на сензорите, като повишава чувствителността на всеки пиксел. Резултатът е някои пъти довършен от фотографските изчислителни алгоритми, които се подобряват от година на година. Важното е резултатът.
iPhone 13 Pro и Pro Max използват три модула: супер широк (13 мм, f/1,8), стандартен широк (26 мм, f/1,5) и телефото (77 мм, f/2,8) и са асистирани от лазерен далекомер (LiDAR). Всички три камери са нови, със същото разрешение (12 мегапиксела) и са получили интересни решения.
Бързият супер широк обектив вече може да прави макро снимки: минималното разстояние за фокусиране е буквално няколко сантиметра. Фазовите автофокусни сензори са поставени директно върху матрицата. В комбинация с LiDAR, това работи като магия: смартфона се фокусира мигновено дори при здрач.
Главният обектив получи най-възхитителното ъпгрейд: оптична стабилизация на изображението с матрично изместване и много голямо f/1,5 отваряне спрямо стандартите за смартфони. Преди тези характеристики имаха само Galaxy S9 и S10, а специалната система намалява относителната диафрагма на f/2,4 през деня за по-голяма рязкост. Матрицата има двойна комплект фазови сензори за бързо фокусиране и проследяване на движещи се обекти.
Смартфонът може да превключва между всички модули по време на работа и да запаметява настройките на фотографиране и фокусното разстояние, дори по време на заснемане на видео.
От една страна, нищо необикновено. Обичайното флагманско качество с характерната "ябълкова" обработка: снимката е малко по-топла от останалите, със среден контраст и наситеност. Но сега вие сами ще решите какви да бъдат изображенията, защото са се появили "стилове на снимане" - програмируеми предварителни настройки за фотографиране.
Харесвате неутрални тонове като "пиксели"? Използвайте студен профил, като регулирате неговата интензивност. Искате богата палитра, като тези на китайските устройства? Тогава имате профил "Bright". Любовта към перфекционизма на ръце - но и тук са се погрижили за вас: iPhone 13 Pro, както и неговият предшественик, могат да снимат в RAW и файловете се обработват добре. Така че има място и за креативност.
Тъй като говорим за фотоапарати, ще започнем директно с техните възможности. Докато Android смартфоните се състезават в мегапиксели и разчитат на комбиниране на няколко точки в една, Apple просто увеличава размера на сензорите, като увеличава чувствителността на всеки пиксел. Резултатът е затънтен тук и там от изчислителни фотографски алгоритми, които се подобряват от година на година. Главното е резултатът.
iPhone 13 Pro и Pro Max използват три модула: суперширок (13 мм, f / 1,8), стандартен широк (26 мм, f / 1,5) и телефото (77 мм, f / 2,8) и са снабдени с LiDAR далекомер. Всички три камери са нови, имат същото разрешение (12 мегапиксела) и имат интересни решения.
Бързият суперширок обектив вече може да прави макро снимки: минималното разстояние за фокусиране е буквално няколко сантиметра. Сензорите за фазов автофокус са директно поставени на матрицата. В комбинация с LiDAR това работи като магия: смартфона се фокусира мигновено, дори в сумрак.
Основната леща получи най-невероятното обновление: оптична стабилизация на изображението с матрично движение и много голямо f / 1,5 отворено сечение спрямо стандартите на смартфоните. Преди това тези характеристики имаха само Galaxy S9 и S10, като специална система понижаваше относителната диафрагма на f / 2,4 за по-голяма яснота както през деня, така и през сумрака. Матрицата има двойна комплект фазови сензори за бързо фокусиране и проследяване на движещи се обекти. Обновен е също и портретният фотоапарат.
Моят собствен режисьор.
В режима на видео имаме на разположение класическия комплект Full HD и 4K със стандартна и повишена (до 60 кадъра в секунда) кадрова честота, опция за автоматично превключване в режим 30 кадъра в секунда при лоши светлинни условия. Има забавен запис (до 1080p и 240 кадъра в секунда) с неограничена продължителност. След разопаковането фотоапаратът може да заснема тайм-лапс, но в този режим няма на разположение никакви настройки освен компенсацията на експонацията и фокусната точка.
Apple откри интересна употреба за невронните мрежи, като ги научи да "режисират" при заснемането на видео.
Вграденият Neural Engine анализира изображението и поведението на персонажите, следи погледите на персонажите в кадъра и може автоматично да промени фокуса от лицата на персонажите във видеото към обекта, който привлича техния интерес, и обратно. Разбира се, има и полуавтоматичен режим за пълна контрол върху ситуацията. Всичко това работи магически. Най-доброто от всичко е, че ефектът се демонстрира в самото видео на Apple.
Засега този ефект работи само при добро осветление, в Full HD резолюция и при 30 кадъра в секунда. В бъдещите актуализации може да се разширят неговите възможности. Кстати, дълбинната карта се запазва заедно с файловете и фокусът може да се коригира по време на последващата обработка на телефона.
Клиповете се записват с логаритмична яркост и без агресивна компресия на цифровия кодек. Заемат много място, но могат лесно да се коригират и подобрят с помощта на различни сложни алгоритми, които вече са налични на ПК.
Възможностите за запис на такива видеа се различават малко: 128 гигабайтовите
През последните години Apple не е имала нужда да прави оплаквания за производителността на устройствата си. А къде може да идват тези оплаквания, когато чиповете ARM от собствено производство в комбинация с дълбоката оптимизация на операционната система позволяват постигане на отлични резултати както в бенчмаркове, така и в практиката. И скромното количество RAM за стандартите на света на Android не е пречка при използване на смартфона.
Сърцето на новите продукти е шестядреният процесор Apple A15 Bionic: 2 мощни ядра Avalanche на 3,22 GHz и 4 енергоспестяващи Blizzard на 2,0 GHz. По-новите модели имат 4 GB RAM и 4 изпълнителни единици GPU, а по-старите имат 6 GB и 5 единици. Дисковете са свързани чрез NVMe интерфейс.
Линейната скорост на диска е сравнима с производителността на среден SSD: моделът с капацитет 256GB достига около 1590 MB/s при четене и 1200 MB/s при запис.
Новият екран се оказва много ярък: четенето на него е лесно дори на пряка слънчева светлина. Цветовете са на върха - благодарение на фабричната калибрация за HDR съдържание и адаптивната синхронизационна система Pro Motion, заедно с повишената честота на опресняване, създава самото "чудо на ябълката". Технологията работи незабележимо за потребителя, но без нея това "не е същата джобна".
Да, бързите екрани се появиха в света на Android преди няколко години и днес дори са включени в средния клас. Но едно нещо е да слепиш бърза матрица и напълно различно нещо - калибриран и сертифициран екран Dolby Vision HDR с рекордна яркост и оптимизиран, за да пести енергия на батерията.
Без контакт от зори до обяд?
Нека да обсъдим най-интересния аспект. Новите iPhone отново имат по-малки батерии. Въпреки че 13 Pro има около 10% повече капацитет, а 13 Pro Max - почти 20%, числата не са впечатляващи в сравнение с Android устройствата. Количеството запазена енергия е около четвърт от това на сходни флагмани тази година.
Въпреки това, това не пречи на добрите резултати в автономията - миналогодишният 12 Pro Max беше много добър, а с новия енергоспестяващ процесор и подобрената батерия, той трябва да е още по-добър.
Идеално е да се проучи животът на батерията след 3-4 месеца употреба, но за сега числата са следните: около 7 часа екран при автоматична яркост по слънчев ден, плюс много снимки и видеа за рецензии, час навигация, час музика, някои социални мрежи и облаково съхранение - и към 10 вечерта батерията е около 20% заредена. Pro Max би трябвало да издържи още по-дълго.
Зареждането е малко тъжно: 20-ватовият Lightning позволява първите 50% да се заредят за около половин час, а останалите ще се зареждат много по-бавно. Пълното зареждане отнема около 80 минути. В това отношение Apple все още има какво да подобри.
Резултати: Най-доброто качество за вашите пари.
Радващо е, че телефонът с много малки промени е толкова по-добър от предшественика си. Сега iPhone 13 Pro не изглежда като леко подобрен базов модел, а по-скоро като по-малка версия на висококачественото устройство без никакво намаляване на производителността.
А когато погледнете всички мобилни технологии, които са излязли тази година, става ясно, че най-цялостната картина на добре обмислено и завършено устройство, което е подходящо за ежедневна употреба, идва от Apple. Три камери, които не се плашат от трудни условия за снимане, качествен монтаж, елегантни дисплеи, добра автономия и два размера. Доволни ще бъдат както почитателите на умерени размери, така и почитателите на огромни екрани. И няма "ултра версии", на фона на които обикновените флагмани изглеждат недовършени.
След такива изявления веднага започва дебата: някои ще кажат, че Apple отново е направила майсторско произведение - трябва да отидете и да го купите. Други ще гледат на характеристиките под лупа и ще търсят дребни недостатъци: батерията е твърде слаба, други производители вече инсталират 120Hz дисплеи от три години, бързото зареждане е от миналия век, огромното изрязване на екрана и истина е, че в умните телефони Android за 20 хиляди вече повечето имат 12-мегапикселов фотоапарат.
Всеки ден iPhone привлича вниманието и предизвиква коментари по целия свят. Но в реалността зад шума се крие един прост факт. Това е избалансирано, добре построено и мощно устройство, което основното му предимство е, че предлага проверени и подобрени данни.
Спецификации:
Дисплей: 6,1-инчов OLED, 1170x2532, 120Hz, поддръжка на HDR10, Dolby Vision, подсветка до 1200 нита (максимум), типично 1000 нита.
Чипсет: Apple A15 Bionic (2 ядра @ 3,22 GHz + 4 ядра @ 2,0 GHz), 5 GPU изпълнителни блока, актуализиран 16-ядрен невронна мрежа ко-процесор.
RAM и памет: 6 GB, 128, 256, 512 GB или 1 TB.
Камери: 12 MP супер широкоъгълен (ЕГФ 13 мм), f/1,8, автоматично фазово фокусиране, макро,
12 MP широкоъгълен (ЕГФ 26 мм), f/1,5, матрична стабилизация, двуфазно фокусиране,
12 MP телефото обектив (ЕГФ 77 мм), f/2,8, оптична стабилизация, автоматично фазово фокусиране,
12 MP преден широкоъгълен (ЕГФ 23 мм), f/2,2 с функцията 3D сканиране на лице.
Автономия: 12,1Wh батерия, поддържа бързо зареждане до 20W (USB PD 2.0), поддържа безжично зареждане (до 15W MagSafe, до 7,5W Qi), не е включена в комплекта.
Размери и тегло: 14,6 x 7,2 x 0,8 см, 203 грама.
Характеристики: FaceID, водоустойчивост IP68 (до 30 минути в дълбочина до 6 метра), система на магнитни аксесоари MagSafe, поддръжка на режим Cinema Effect и Apple ProRes 4K (последното е важно за моделите с 256GB диск).
Агония на избора
"Потенциалните клиенти избират между настоящото поколение и по-евтино минало. Тук е наистина трудно да се вземе решение. Феновете на "лопатата" няма да загубят, ако вземат висококачествен 12 Pro Max с добра отстъпка вместо новината: той има най-доброто камерно оборудване от всички двойки и отлична автономност.
В останалите случаи значително подобрената автономност и усъвършенстваните камери определено си заслужават допълнителната цена, особено в дългосрочен хоризонт за период от 2-3 години на използване на смартфона. Можете да ъпгрейднете от серия 12 на 13 само ако нямате къде да поставите парите си. По-добре е да изчакате следващото поколение, за да бъдат удоволствията от новите продукти по-силни."
Флипови/книжкови калъфи за iPhone 13 Pro
Cтъклени протектори за iPhone 13 Pro
Подобни продукти
- Как да създадете профил и да започнете успешна кариера в TikTok.
- Как да създадете профил и да започнете успешна кариера в TikTok
- Vivo Y35! Идеален избор за непретенциозни потребители.
- Как да изберете първия телефон за своето дете?
- Realme 10 Pro Plus - най-новото и най-доброто от Realme.
- Достоен ли е Realme 10 Pro да носи означението "Pro"?
- Какъв ще бъде най-новият Realme 10?
- Samsung Galaxy S23 Ultra: типичен флагмански модел през погледа на чуждестранните медии.
- Как да станете звезда в TikTok - инструкции
- Как да изберете Powerbank (външна батерия)
- Калъфът за мобилен телефон като моден аксесоар.
- Какво ще донесе 2023 година за света на мобилните устройства?
- Как да изберем нов мобилен телефон?
- iPhone 13 Pro: Най-добрият флагман за 2021 година, точка!
Подобни продукти
- Как да създадете профил и да започнете успешна кариера в TikTok.
- Как да създадете профил и да започнете успешна кариера в TikTok
- Vivo Y35! Идеален избор за непретенциозни потребители.
- Как да изберете първия телефон за своето дете?
- Realme 10 Pro Plus - най-новото и най-доброто от Realme.
- Достоен ли е Realme 10 Pro да носи означението "Pro"?
- Какъв ще бъде най-новият Realme 10?
- Samsung Galaxy S23 Ultra: типичен флагмански модел през погледа на чуждестранните медии.
- Как да станете звезда в TikTok - инструкции
- Как да изберете Powerbank (външна батерия)
- Калъфът за мобилен телефон като моден аксесоар.
- Какво ще донесе 2023 година за света на мобилните устройства?
- Как да изберем нов мобилен телефон?
- iPhone 13 Pro: Най-добрият флагман за 2021 година, точка!