Samsung Galaxy S21 FE: истинска флагманска лодка?
4.1.2022
По легенда Galaxy S21 FE първо беше анулиран, след това отново готов за издаване и накрая официално представен. Това е втората версия на FE модела, който има голяма популярност. С новината, обаче, не всичко е толкова просто. Тя е лишена от слот за карта памет и характеристиките й са почти идентични с тези на основната версия на S21. Струва ли си, така че, да обърнем внимание на опростената флагманска лодка?
Флипови/книжкови калъфи за Samsung Galaxy S21 FE 5G
Кейсове за Samsung Galaxy S21 FE 5G
Cтъклени протектори за Samsung Galaxy S21 FE 5G
Водоустойчивост и стерео звук.
Новината изглежда сходна с Galaxy S21. Блокът на задния камера е също подреден аккуратно в малък правоъгълник, който плавно преминава към страничните ръбове. Материалът на S21 FE е по-прост и груб - по текстура напомня повече модели от серията A, отколкото висок клас устройства. Гърбът обаче не се плъзга, не събира отпечатъци на пръсти и успешно издържа на драскотини.
Относно размерите, устройството заема пространство между малкия Galaxy S21 и големия Galaxy S21 +. Калъфът получи защита от вода и прах съгласно стандарта IP68: телефонът може да издържи един час по-дълбоко потапяне до 1,5 метра.
Звукът е обемен и силен, без шум при максималната сила на звука. Скенерът за отпечатъци на пръстите е вграден в дисплея. Сензорът не е твърде бърз и точен - при тестовия екземпляр трябваше понякога да поставя пръста си няколко пъти, за да го отключа.
Едно от големите разочарования е липсата на слот за microSD, което е било така и при предишната модел. Вероятно по този начин компанията иска да убеди купувачите да закупят по-добра модел. Защо обаче трябваше да се нарича телефона FE? В сравнение с флагманските модели на компанията тук няма почти никакви подобрения в дизайна, ергономията и производителността, които истинските фенове биха желали.
Ярки цветове и висок тон.
Galaxy S21 FE разполага с 6,4-инчов Super AMOLED екран с резолюция от 2400х1080 пиксела. Дисплеят е покрит с Corning Gorilla Victus стъкло с добро олеофобно покритие. Екранът радва с отличен контраст и дълбоко черно. В настройките по подразбиране палитрата е прекалено наситена, но това може да се коригира лесно в настройките.
Възможно е да се превключи на стандартните 60 Hz, за да се удължи животът на батерията. Поддържат се технологиите HDR 10+ и Always on Display. Така на заключения екран се постоянно показват полезна информация, като дата, час и пропуснати известия.
За потребителите с чувствителни очи е по-добре да настроят яркостта на средно и високо ниво, за да се избегне напрежението на очите от пулсиране.
Камерите от преди две години
Моделът е оборудван с 12МР основен сензор със светлосила f/1.8, 12МР ултраширокоъгълен обектив с ъгъл на зрение от 120 градуса и 8МР телескопичен модул с 3х оптично увеличение. Комплектът от обективи е отличен - има всичко необходимо за мобилна фотография. Само липсата на прогрес е позорна - точно същите камери получи Galaxy S20 FE през 2020 година.
Най-често получавате ясни снимки с правилна експозиция и възпроизвеждане на цветовете. Умните алгоритми помагат за по-цветни изображения. Оптичната стабилизация ви помага да заснемете ясна снимка дори при слаба осветеност. Тройният зуум работи безупречно - изображението е детайлно и с контури. Има само оплаквания за ултраширокоъгълния обектив: той размазва краищата на снимките и не е много ясен.
Максималното качество на видеото е 4K при 60 fps. Видеата се записват с добра стабилизация, чиста картина и приличен звук.
технически характеристики
Samsung Galaxy S21 FE е задвижван от Snapdragon 888 чипсет с 6 или 8 GB LPDDR5 RAM. Вградената памет може да бъде 128 или 256 GB. Процесорът едва ли може да се нарече оптимално решение. В теста на CPU Throttling Test производителността на телефона намалява с 20% само след няколко минути от стартирането му и телефонът се загрява в областта на камерата.
Въпреки това Galaxy S21 FE няма сериозни проблеми със скоростта на работа. Той оставя впечатление на бърз модел - особено благодарение на дисплея с 120Hz. Няма проблеми и с игрите: всички тествани хитове, включително Genshin Impact, CoD и Dead By Daylight, работят на максимални графични настройки. Телефонът има NFC за безконтактни плащания, Wi-Fi 6 и Bluetooth 5.2 с поддръжка на aptX HD - пълен комплект безжични интерфейси.
Телефонът използва One UI 3.1, базиран на Android 11. Системата работи бързо, изглежда добре и има впечатляващ брой опции. Всички софтуерни решения на флагманските модели са на мястото си. Galaxy S21 FE поддържа DeX - можете да работите на монитор или телевизор в режим на множество прозорци.
за целодневна работа достатъчно
В телефона е инсталирана батерия с капацитет 4500 mAh, което не е много за толкова мощен телефон с 120Hz екран. При активен режим на гледане на видео, използване на браузър и комуникация в социалните мрежи телефонът се изтощи до края на работния ден. Ако намалите честотата до 60 Hz, можете да се разчитате на един и половина работен ден. В тест за възпроизвеждане на видео устройството издържа 17 часа при средна яркост.
Galaxy S21 FE получава безжично и обратно зареждане, както си подобава на подфлагмански телефон. Максималната мощност на бързото зареждане през кабела е обаче само 25 W - скромно число според съвременните стандарти.
Спецификации:
Дисплей: 6,4'', Super AMOLED 2X, 2400x1080
Чипсет: CPU Qualcomm Snapdragon 888, GPU Adreno 660
RAM и памет: 6/8 GB, 128/256 GB
Батерия: 4500 mAh
Камери: основна - 12 MP + 12 MP + 8 MP, предна - 32 MP
Характеристики: Скенер за пръстови отпечатъци в дисплея, 25W бързо зареждане, стерео говорители, устойчивост IP68 на вода и прах.
Резултати от тестове:
Antutu: 660 454
Geekbench5: едноядрен - 525, многопоточен - 2366
Автономия: до 17 часа възпроизвеждане на видео, до 6 часа възпроизвеждане на COD.
Резултати
Samsung Galaxy S21 FE илюстрира как се променя пазарът на мобилни телефони в епохата на нестабилност и криза. В сравнение с предшественика, характеристиките са се променили минимално, но цената е значително по-висока. Разработчиците освежиха дизайна, но леко намалиха размера на дисплея, инсталираха по-мощен, но по-нестабилен Snapdragon 888. Иначе, прогресът е дискретен: камерите не са се променили от 2020 година, липсва слот за карти с памет и бързото зареждане е само 25 вата. Въпреки недостатъците си, новинката успява да се нареди на заслуженото място във фирменият ред, особено когато стари устройства, които изглеждат по-изгодни поради цената са извадени от продажба.
Флипови/книжкови калъфи за Samsung Galaxy S21 FE 5G
Кейсове за Samsung Galaxy S21 FE 5G
Cтъклени протектори за Samsung Galaxy S21 FE 5G
Подобни продукти
- Xiaomi 11T: почти флагмански модел
- Google Pixel 6: чудесен телефон, въпреки някои недостатъци
- Realme GT Neo2: Смартфон, на който е трудно да се намери грешка.
- Samsung Galaxy S22: по-малък ъпгрейд или нещо повече?
- Samsung Galaxy S22 Ultra: кралят на флагманите е стесненm
- HUAWEI P50 Pro: все още най-добрият флагман за фотография ли е?
- Samsung Galaxy S21 FE: истинска флагманска лодка?
- Vivo Y21: Симпатичен, достъпен по цена и с NFC
- Xiaomi Mi 11 Lite 5G: Стилна средна класа
Подобни продукти
- Xiaomi 11T: почти флагмански модел
- Google Pixel 6: чудесен телефон, въпреки някои недостатъци
- Realme GT Neo2: Смартфон, на който е трудно да се намери грешка.
- Samsung Galaxy S22: по-малък ъпгрейд или нещо повече?
- Samsung Galaxy S22 Ultra: кралят на флагманите е стесненm
- HUAWEI P50 Pro: все още най-добрият флагман за фотография ли е?
- Samsung Galaxy S21 FE: истинска флагманска лодка?
- Vivo Y21: Симпатичен, достъпен по цена и с NFC
- Xiaomi Mi 11 Lite 5G: Стилна средна класа