Xiaomi 11T Pro: флагмански модел за разумни пари
28.3.2022
Висок клас смартфоните бързо се покачват на цена: цените на многобройните модели вече надхвърлиха всички разумни лимити. Както обикновено, Xiaomi идва на помощ с малко по-скъпи телефони. 11T Pro е почти пълен флагман с процесор Snapdragon 888, 120Hz екран и свръхбързо 120W зареждане. "За тези пари - връх!" или друг телефон с куп компромиси? Сега ще ви го разкажем.
Флипови/книжкови калъфи за Xiaomi 11T Pro
Cтъклени протектори за Xiaomi 11T Pro
Скучен изглед, хубав звук.
Xiaomi 11T Pro е проектиран в типичния дизайн на марката - това е голям смартфон със стъклени гръб и голям камерен модул. Размерите са достатъчно големи: тялото на телефона е твърде широко и тежко, което може да затрудни ежедневната употреба на устройството. Преди да го закупите, е по-добре да опитате телефона на собствената си кожа, за да оцените неговата ергономика. Моделът в синьо, който получихме за тестване, има матов гръб, на който почти няма пръстови отпечатъци. Моделът е наличен и в бяло и черно изпълнение. Външният вид се допълва от новият алуминиева рамка. Материалът изглежда здрав и след една седмица употреба, няма никакви драскотини.
Сензорът за отпечатъци на пръстите е вграден в малък бутон за изключване, който не е вдлъбнат в калъфа, а е направен като обикновен бутон. Това не е най-честото решение - обикновено за сензора за отпечатъци на пръстите правят равна повърхност на страничната част. Въпреки това, няма проблеми с разпознаването: пръстът лесно намира желаната повърхност, а сензорът прочита информацията точно и практически веднага отключва устройството. Има два начина за отключване - чрез натискане на бутона или леко докосване.
Не липсват и аудио жак и слот за карта памет. Поддържа се двойна nanoSIM карта, но не може да се свърже eSIM. Все пак има място за стерео говорители, настроени от специалисти на Harman/Kardon. Звукът е отличен: силен и богат, с изразен стерео ефект и усетими баси. Устройството лесно може да се използва като мини говорител за слушане на музика.
екран на флагманския модел
Смартфонът е оборудван с AMOLED матрица с диагонал от 6,67 инча и резолюция FHD+. Малката кръгла отворка за предната камера може да бъде програмно скрита. Екранът е впечатляващ с честота на опресняване 120 Hz, поддръжка на Dolby Vision и HDR10+, почти 100% цветова гама DCI-P3 и впечатляващ пиков яркост от 1000 нита. Сред предимствата е и светлинният сензор, който точно регулира автоматичното осветление.
Екранът на този модел получи най-високата оценка от експертите на DisplayMate, което указва на изключителното възпроизвеждане на цветове и наситеност на изображението. В настройките има няколко режима, които може да изберете, за да промените оттенъците според вашите предпочитания. Обърнете внимание и на софтуерните възможности за подобряване на качеството на видеото. Можете да увеличите резолюцията на видеото, да промените динамичния диапазон за по-добро изображение, да добавите HDR и дори да увеличите честотата на кадрите. Висококачествените телевизори имат подобна функционалност.
Но не всичко е идеално. Опцията против трептенето работи само при 60 Hz. Това е много странно решение, което не се среща при други модели на Xiaomi. При превключване от 120 Hz на нормална честота, забелязвате леко забавяне в интерфейса и счупено превъртане в приложенията. Потребителите с чувствително зрение ще трябва значително да ограничат плавността на телефона. PWM нивото не е ограничително, но в някои случаи се усеща.
.
Отговори относно фотоапарата
Резолюцията на основната камера е 108 мегапиксела. Тя е оборудвана със Samsung Isocell HM2 сензор, който може да се види в по-евтини устройства като Redmi Note 10 Pro и Realme 8 Pro. Главното разочарование е липсата на оптична стабилизация. Но OIS беше в Mi 10T Pro от миналата година. Широкоъгълната камера също се влошава: вместо 13 мегапиксела се използва матрица от 8 мегапиксела, като в стария модел. Но има телефото обектив с двойно приближение без загуба на качество. Същият модул е взет за макрофотография отблизо.
Фото частта на Xiaomi 11T Pro отстъпва пред повечето признати лидери в мобилната фотография. Въпреки това, възможностите на устройството са достатъчни за ежедневни снимки във всяка сценария. Обикновено се получават цветни изображения, които не се срамуват да се публикуват в социалните мрежи. Дори в тъмното главният модул произвежда красиви нощни снимки с ярки цветове и минимално ниво на шум. Само за широкоъгълната камера има оплаквания: замъглява краищата на кадрите и не се отличава във високите детайли.
Разработчиците силно се фокусират върху записването на видео. За тази цел, устройството предлага различни ефекти. Можете да използвате "магическо приближаване" - софтуерът отделя фона от обекта и приближава това, което се случва на заден план, към камерата. Има налични опции с "замразяване на времето", "бавна затворка" и други. Максималната налична резолюция е 8K при 30 fps. Качеството на видеото е добро: електронната стабилизация работи уверено, фокусът не се губи, изображението не се тресе.
Успешен опит да се ограничи 888-ият чипсет.
Шампионският чипсет на Snapdragon 888. Много телефони с този процесор значително прегряват, давят и се изтощават бързо. Производителите се опитват да преодолеят тези проблеми чрез напреднал охладител, но все още има малко успешни примери. Инженерите на Xiaomi действат радикално - след като засечат натоварване на системата, телефонът намалява мощността си с 25-30%. Това се вижда ясно в помощната програма CPU Throttling Test, където графиката на мощността намалява почти моментално до 70-80% и се превръща в почти права линия. В популярния бенчмарк AnTuTu моделът постига 608 000 точки. Това е почти с 200 000 точки по-малко, отколкото Xiaomi Mi 11 Ultra със същия чип.
Софтуерното намаляване на консумацията действа: корпусът на смартфона остава леко топъл дори при играене. Практически няма спад в честотата на кадрите - игрите работят на максимални настройки без никакви проблеми. Подобна мощност може да се постигне благодарение на по-евтиния Snapdragon 870, защото има студена и спокойна поведение без софтуерни хитрини.
Устройството е изключително бързо: интерфейсът лети, приложенията се отварят веднага, както и при по-големите флагмани. Малко е объркващо внезапно да превключите от 120 на 60 Hz при стартиране на различни приложения. Например, Instagram работи с висока честота на кадрите, а Twiiter - с нормална, което води до това, че във втория случай се струва, че скролването започва да забавя. Това обаче са проблеми за адаптиране на конкретния софтуер към операционната система Android, а не грешки на Xiaomi. Тествана е версията 11T Pro с 12 GB LPDDR5 RAM и 256GB UFS 3.1 диск. Устройството е оборудвано с NFC за безконтактни плащания, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6 и точна двулентова GPS - пълен комплект от безжични интерфейси. То също разполага с 8GB RAM и 128GB вградена памет.
MIUI, което се провали
Xiaomi 11T Pro работи с Android 11, като използва MIUI 12.5.
В интерфейса няма почти никакви реклами от трети страни, но има изключително агресивно насърчаване на собствените им услуги. След активиране на висококачествения смартфон с 12 GB RAM и 256GB диск, не минават два часа, докато системата активно изпраща известия, предлагайки освобождаване на 400 MB памет и ускорение на устройството чрез изтриване на RAM. Умен софтуер не спира там: продължава да препоръчва други полезни функции на фърмуера.
Изключването на настойчивите push известия не е лесно - трябва да влезете в настройките на всяка функция. В края на теста се появява изскачащ прозорец с предложението да преминете към „неограничения свят на колелото на тапети“. Тази опсесия не предизвиква нищо друго освен раздразнение. MIUI също изглежда остаряло и е време за радикална актуализация на обвивката. Променете иконите и анимациите, размислете за логиката на менютата, олекотете системата и много други. В момента Xiaomi има един от най-грозните и претоварени интерфейси на пазара, което отблъсква от интересния потенциал на устройството.
Най-бързото зарядно устройство на пазара
Xiaomi неочаквано се изкачи на върха на състезанието за най-бързи зарядни устройства. За такова бързо зареждане на батерията практически няма аналоги, ако вземем предвид гаджетите за масовия пазар. 11T Pro е снабден с мощен 120W захранващ блок (по-мощен от адаптера за MacBook Pro). Впечатляващи са и размерите на паметта - трябва да търсите отделно място в чантата за това. Но след като свържете телефона с електрическата мрежа, размерите на блока ще отстъпят на заден план. Процентите на батерията растат като светкавица. 5000 mAh батерията може да се зареди напълно за около 19 минути. Така че може да забравите за класическото нощно зареждане. Достатъчно е да го направите в подходящ момент - сутринта преди работа или по време на обяд. Радвам се, че компанията популяризира такива страхотни технологии.
Времето на работа на гаджета е стандартно: около 6 часа активен екран. Мощният процесор и сочният 120 Hz дисплей изтощават устройството до късния вечер. Ако не се зареждате твърде много на социалните мрежи и не правите много снимки, можете да очаквате, че преди лягане зарядът ще бъде около 20-30%. Видеото със средна яркост се възпроизвежда за 17 часа, а PUBG може да се играе за около 6 часа.
Характеристики:
Дисплей: 6,67'', AMOLED, 2400 x 1080, 395 ppi, 120 Hz
Чипсет: Qualcomm Snapdragon 888 CPU, Adreno 660 GPU
RAM и памет: 8/12 GB, 128/256 GB
Батерия: 5000 mAh
Камери: основна - 108 MP (f/1.75) + 8 MP + 5 MP, предна - 16 MP
Характеристики: NFC, 120W бързо зареждане, стерео говорители
Резултати от тестовете:
Antutu: 608 753
GeekBench 5: едноядрен - 784, многопоточен - 3027
Автономия: до 17 часа видео възпроизвеждане, до 6 часа игра на PUBG.
Резултати
Xiaomi 11T Pro ясно демонстрира, че не съществуват перфектни смартфони. Новината не се отличава с интересен дизайн и дори камерите не достигат до върховното ниво. Софтуерната част на гаджета поражда множество въпроси, като не се отличава нито с модерен дизайн, нито със стабилна работа. Но от друга страна, има достатъчно трикове - устройството има студен дисплей, отлична производителност и невероятно бързо зареждане. Особено трябва да се отбележат гласните стерео говорители с богат звук и интересни възможности за видео заснемане.
Kнижкови калъфи и кейсове за Xiaomi 11T Pro
Cтъклени протектори за Xiaomi 11T Pro
Подобни продукти
- Motorola Edge 20 Pro: конкуренти, отстъпете!
- HUAWEI nova 8i: новият герой в средния клас
- HUAWEI nova 9: Новата звезда за феновете на марката
- Redmi Note 11: любим хит с правилните подобрения
- Xiaomi 11T Pro: флагмански модел за разумни пари
- Honor 50: Qualcomm отстъпи
- Honor 50 Lite: дългоочакванато връщане към услугите на Google
- Realme 8i: Защо да плащате повече?
- Xiaomi 11T: почти флагмански модел
- Google Pixel 6: чудесен телефон, въпреки някои недостатъци
- Realme GT Neo2: Смартфон, на който е трудно да се намери грешка.
- Samsung Galaxy S22: по-малък ъпгрейд или нещо повече?
- Samsung Galaxy S22 Ultra: кралят на флагманите е стесненm
- HUAWEI P50 Pro: все още най-добрият флагман за фотография ли е?
Подобни продукти
- Motorola Edge 20 Pro: конкуренти, отстъпете!
- HUAWEI nova 8i: новият герой в средния клас
- HUAWEI nova 9: Новата звезда за феновете на марката
- Redmi Note 11: любим хит с правилните подобрения
- Xiaomi 11T Pro: флагмански модел за разумни пари
- Honor 50: Qualcomm отстъпи
- Honor 50 Lite: дългоочакванато връщане към услугите на Google
- Realme 8i: Защо да плащате повече?
- Xiaomi 11T: почти флагмански модел
- Google Pixel 6: чудесен телефон, въпреки някои недостатъци
- Realme GT Neo2: Смартфон, на който е трудно да се намери грешка.
- Samsung Galaxy S22: по-малък ъпгрейд или нещо повече?
- Samsung Galaxy S22 Ultra: кралят на флагманите е стесненm
- HUAWEI P50 Pro: все още най-добрият флагман за фотография ли е?