Nothing Phone (1) - Искате ли Android без "облекло"?

7.3.2023

Основната идея на компанията Nothing, основана от Карл Пей, е премахването на бариерите между хората и технологиите с цел създаване на безпроблемно цифрово бъдеще. Да разгледаме примера на първото устройство на тази марка, за да видим какво се случва в момента. Както може лесно да се заключи, Phone (1) е първият смартфон на тази марка. Компанията се опита да го рекламира максимално, провокирайки интереса си чрез контролирани утечки на изображения с необичаен дизайн и опитайки се да увеличи стойността му чрез продажба само по покана (както преди това правеше OnePlus). И успя да създаде вълнение! Новината се споменаваше в медиите, потребителите дискутираха за нейния стил и компанията получи достатъчно предварителни поръчки - въпреки че моделът не стана "флагман", а по-скоро изглежда като средно добър смартфон с изразителен външен вид.

Флипови/книжкови калъфи за Nothing Phone (1)

Кейсове за Nothing Phone (1)

Cтъклени протектори за Nothing Phone (1)

Аксесоари за Nothing Phone (1)

 

uvodni.jpg

Най-добър хардуер в своя клас

Какво може да бъде по-добро от популярен, бърз и студен процесор? Само неговата специална версия! Резултатът от партньорството между Nothing и Qualcomm е собствена версия на процесор Snapdragon 778G+, който е специално проектиран за Phone (1). В сравнение с обикновенната версия 778, този процесор е по-мощен с 5% в процесорната част и с 10% в графичната част. Не са пестили и оперативната памет (8 до 12 GB бърза LPDDR5) със съхранение на 128 или 256 GB UFS Storage 3.1. Както при модерните смартфони, SD карти не се поддържат. Комуникационните възможности на Phone (1) са почти най-добрите, но не без ограничения. Мобилната връзка се осигурява от двуслотовия модем Qualcomm X53 - когато 5G най-после стане наличен в Русия, връзката ще бъде с пълна скорост. Дори и текущите мрежи са добри - смартфонът държи сигнал с увереност. Но подкрепата за eSIM не е включена. Причините за това решение не са ясни и изглежда странно през 2022 г. Въпреки това той има Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 и NFC. Разбира се, със защитен чип, който позволява плащания с телефона: Google Pay работи в чужбина, а у нас - MirPay. Приложението не предупреждава за сертификати, лесно добавя карти и работи с местни терминали веднага от първия път, така че няма нужда да се тревожите. Мобилният телефон вижда сателити от 5 глобални навигационни системи - GPS, GLONASS, BDS, GALILEO и QZSS - и ги намира бързо и със сигурен прием. От друга страна, предаването на информация по кабел е бавно. Благодарение на USB 2.0 протокола в Type-C интерфейса. От друга страна, кой днес използва кабели за прехвърляне на файлове.

1.jpg

Уникалният дизайн

В едно интервю Карл Пей призна, че при създаването на своя смартфон, неговият екип се вдъхновил от дизайна на iPhone. Сходството е наистина явно: едни и същи пропорции, изчистени ръбове, алуминиева рамка, плосък дисплей и разположение на камерите. При оценка на размерите 159,2 х 75,8 х 8,3 мм, имате усещането, че китайците са създали iPhone 12 Max на Android. Може би на някой му се струва голям, но това е просто моден тренд. Дисплеят е отличен. Това е AMOLED матрица с размер 6,55 инча и съотношение на страните 20:9. Честотата на обновяване на екрана се движи от 60 до 120 Hz, типичната яркост е 500 нита, а максималната достига 1200, като всичко това е напълно невидимо за човешкото око с PWM. Цветното представяне е отлично и поддържа HDR10+. Служители на компанията Nothing успяха да постигнат това като скриват дънната платка за управление на екрана вътре в смартфона - решение, на което отново са се вгледали в Apple. Според производителя, този ход е удвоил разходите за модула на екрана, но за съвършенство се отива много далеч. Изглежда страхотно, особено ако вземем предвид цената на устройството.

Задържането на Phone (1) в ръката е удобно - за разлика от iPhone, той не изрязва плочки. Монтажът на новината е качествен и тежи 193,5 грама, което е по-малко от iPhone 13 Pro с неговата стоманена рамка. Бутоните са разположени на различни страни и се натискат ясно с малко щракване. Въпреки това вибрациите са за любителите: когато звъни, те са меки и тихи, но когато пишете на клавиатурата, те са твърди.

vzhled.jpg

"Фотоапаратите, или казано по-просто, красотата е в семплостта".

Нулев брой излишни камери

На задната страна на телефона Nothing Phone (1) има само 2 камери, основната и широкоъгълната. Karl Pei обяснява това решение просто: по-добре са две добри камери, отколкото една добра и няколко лоши. И кой би спорил с това. Телефонът поддържа оптична и цифрова стабилизация. При дневно заснемане телефонът се представя много добре, предоставя правилно балансиране на бялото и добри детайли. Вечерта помага нощният режим - в него Phone (1) събира достатъчно светлина за прилични снимки. Да, качеството не е същото като при заснемане в светла среда, но алгоритмите коригират снимката - и тя е подходяща за социалните мрежи. Ако заснемате портрети, глифите служат като осветление. Предлагат по-равномерно осветление от батерията, което положително влияе на качеството на снимките. Яркостта не може да се сравнява с обикновенна светкавица. Широкоъгълната камера получи модул с 50 мегапиксела, но малко по-нов - Samsung JN1 с бленда f/2.2. Има само електронна стабилизация, но напреднал автофокус, който позволява качествено макро заснемане. Снимките са по-топли от основния сензор и детайлите по ръбовете на снимката са по-лоши от централната част. Но при пейзажни снимки това не е забележимо. Обратно, макро функциите са впечатляващи: дори при липса на светлина резултатите са прилични. Просто трябва да заснемете добре и здраво да държите смартфона, защото всяко движение може да повреди снимката. Приложението "Камера" е производство на собствената марка, е просто, предлага избор на режим.

fotak1.jpg

fotak3.jpg

fotak2.jpg

На главния модул стабилизацията е отлична - дори при активна ходба трептенето е минимално. Автоматичното фокусиране работи бързо, балансът на бялото е правилен, единствено динамичният обхват е малък. Все пак това лесно може да се оправи с актуализация на софтуера. Липсва оптична стабилизация и тъмната оптика на широкоъгълния обектив изисква слънчево време, за да се постигне добър резултат. Процесорът поддържа кодиране на видео в 1080p при 60 fps и в 4K при 30 fps. Има и поддръжка за HDR видео, но нейната имплементация все още отстъпва: ефектът е слаб и видеото се записва в Full HD при 30 кадъра в секунда. Има просто забавено заснемане в 1080p и 120 fps. В конкуренцията бавните кадри са по-добри. Очакваме актуализации. Сърцето на предната камера е сензорът Sony IMX471 с автофокусен обектив с диафрагмата f/2.45. Качеството на снимките на предната камера надминава това на iPhone 13, дори създава красиви портрети с виртуален ефект на размито на фона - внимателно изрязва фона и го размива. Обаче за видео това не е толкова ясно, тъй като кадрите в секунда са заключени на 30. И това е през 2022 година.

fotak4.jpg

fotak5.jpg

fotak6.jpg

Батерия.

Средната автономия на батерията в средния клас на Nothing Phone (1) не е рекордна - в крайна сметка имаме голям и ясен дисплей, а батерията има капацитет от 4500 mAh. Така че животът на батерията е достатъчен за средно ниво на използване с 6-8 часа време на екрана. Ако гледате YouTube чрез Wi-Fi с яркост от 50%, за един час зарядът ще бъде намален с 7%, а чрез мобилна мрежа - с 8%. Използването за един час в режим на навигация изразходва 11% от заряда на батерията, а за един час видеозапис ще струва 25%, а интензивна игра като Call of Duty: Mobile ще изисква около 17% от капацитета на батерията. Такъв заряден устройство ще зареди батерията от 0 до 50% за 30 минути, а до 100% за 70 минути. Да, конкурентите имат зарядни устройства от 80 W, които зареждат батерията до пълното електронно състояние за половин час, но тук има интересен компромис между скоростта на зареждане и източника на енергия за батерията. Също така има възможност за безжично зареждане, в този случай мощността е ограничена до 15 W. Операцията отнема малко повече от два часа. В този случай се препоръчва да се свали капакът на смартфона - така можете да намалите загряването и да удължите живота на батерията. Също така е налична поддръжка за безжично обратно зареждане с мощност от 5 W: можете да заредите фитнес тракер или слушалки за няколко часа работа.

baterie.jpg

Спецификации:

Дисплей: 6,55 инча, AMOLED, 120 Hz, QHD+, HDR10+ Чипсет: процесор Snapdragon 778G+, графичен процесор Adreno 642L RAM и памет: 8/12 GB LPDDR5, 128/256 GB UFS 3.1 Батерия: 4500 mAh Камери: задна – 50 MP + 50 MP (ултра широкоъгълен, 114˚), предна – 16 MP Размери и тегло: 159,2 x 75,8 x 8,3 мм, 193,5 грама Основни функции: прозрачен заден капак, Gorilla Glass 5, глифи, IP53

2.jpg

Резултати

Karl Pei neobmanul: Nothing Phone (1) е наистина бърз благодарение на леката си обвивка и софтуерните оптимизации. Тази новост в същото време показва добра автономия, имайки предвид необичайния хардуер и страхотния AMOLED дисплей, който не наранява очите. Освен това е трудно да се намери нещо лошо по отношение на камерите - разбира се, те не са на нивото на iPhone, но вземете предвид разликата в цената. Когато купувате Nothing Phone (1), ставате собственик на нещо красиво и качествено, което не е мейнстрийм. Това е един от малкото модерни смартфони, които предизвикват живи емоции и интерес сред околните. В нашата възраст такива качества са много по-ценни от върховия хардуер и възможността да инсталирате 333 собствени фърмуера. Надяваме се, че с такъв подход Nothing ще намери своята аудитория и ще разбуди застарелия пазар на Android устройства.

Флипови/книжкови калъфи за Nothing Phone (1)

Кейсове за Nothing Phone (1)

Cтъклени протектори за Nothing Phone (1)

Аксесоари за Nothing Phone (1)

 

Кейсове и флип калъфи за смартфон - CaseLand > Блог > Nothing Phone (1) - Искате ли Android без "облекло"?