Google Pixel 6: чудесен телефон, въпреки някои недостатъци
16.3.2022
"Новият Googlephone" предизвиква различни емоции у клиентите, от отвращение до обожание. Тествахме Pixel 6 в продължение на две седмици и се опитахме обективно да оценим контроверсния, но също така обещаващ телефон за 2021 година.
Флипови/книжкови калъфи за Google Pixel 6
Cтъклени протектори за Google Pixel 6
Общи впечатления
Точно свежият дизайн може да продаде този телефон. Цветовете са студени като "морски пясък" или "коралово море". Да разгледаме няколко основни факта относно структурата на телефона:
- Версиите със светъл гръб не оставят почти никакви отпечатъци от пръсти;
- Блокът на камерата не издълбава толкова, колкото може да изглежда на снимките, и не пречи при изваждането на телефона от джоба;
- Корпусът е хлъзгав;
- Олеофобията е отлична;
- При почукване по екрана се усеща пластмасата;
- При трептене се чува леко пукане от стабилизацията на камерата;
- Вибрациите не дразнят, но можеха да бъдат по-силни;
- Бутоните са хубаво "кликващи".
Говоренето, дали е приятно да държите телефона в ръцете е било важно, когато размерите на екрана са били между 4 и 5 инча. В момента обаче размерите на телефоните са около 6 инча и повече. Стъклото от всички страни има склонност да изплъзва при използване на едноръчните навигационни жестове. Така че защитен калъф или поне закалено стъкло са почти задължителни аксесоари.
Несъмнено лидерът в хитпарада на оплакванията относно Pixel 6 е сензорът за пръстови отпечатъци. Казва се, че е бавен и лошо реагира на докосване. Потвърждаваме: оптичният скенер наистина не е най-бързият. Забавянето обаче зависи в голяма степен от качеството на регистрацията на отпечатъка на пръста. Забавянето в разпознаването на правилно сканирания отпечатък не предизвиква никакво дискомфорт. Конкретно: тестваният телефон е бил отключен 10 пъти от 10 опита. Просто следвайте инструкциите.
Но с някои защитни калъфи скенерът отказва да работи, дори ако включите увеличена чувствителност в настройките.
За съжаление, няма алтернатива във формата на отключване с лице. Тестовете откриха следи от това, че телефонът може да има Face Unlock, но накрая не беше въведен поради съображения за сигурност или за повишаване на автономията. Екранът не е изключителен, но е добър. Някои хора в тестовата група не усещат никакъв дискомфорт от PWM. В настройките няма DC Dimming. Ако притежавате Pixel 6, опитайте да го стартирате за кратко при ниска яркост и проверете дали работи за вас.
Снимки и видео
От 2018 година Google вгражда във всички смартфони камери с Sony IMX363 сензор. В действителност обаче бяха подобрени само алгоритмите за обработка на изображения. Pixel 6 има различно оборудване - Samsung ISOCELL GN1. Сензорът има отлични физически свойства и има основание да се смята, че неговите възможности все още не са напълно разкрити. Вече обаче Pixel 6 заснема снимки и записва видеа на равнище с признатите флагмани - най-новите модели iPhone и Samsung. В практиката великолепните снимки от Pixel 6 могат да бъдат направени в сумрака или тъмното. В тъмното снимките са прекомерно изложени, но детайлите в сенките са по-добри от другите телефони.
Широкоъгълната камера може да бъде по-добра. Детайлността на нейните снимки не е много добра. Портретното снимане на основния модул перфектно предава детайлите и цветовете на кожата, без да преувеличава с острия образ. Въпреки това, предната камера, за съжаление, не е подобрена от Pixel 4a и няма автоматично фокусиране. Тя изпълнява своята функция, но не може да конкурира например с iPhone. За разлика от предишните „пиксели“, снимките бяха направени веднага. Бързото стартиране на камерата с двойно кликване на бутона за включване помага за заснемането на момента. Това действа дори когато екранът е заключен.
Широкоъгълната камера може да бъде по-добра. Детайлността на снимките й не е много добра. Портретната фотография на основния модул перфектно предава детайлите и цветовете на кожата, без да преувеличава остротата на лицето. Но предна камера, за съжаление, не се е подобрила от Pixel 4a и няма автоматично фокусиране. Тя изпълнява своята функция, но не може да конкурира с iPhone, например. За разлика от предишните "пиксели", снимките бяха направени веднага. За да заснемете момента, двойното кликване върху бутона за изключване на екрана ви помага да бързо стартирате камерата, като тя работи и с заключения екран.
Има интересен режим "Motion" (ексклузивно за Pixel 6/6 Pro). В него фона около движещия се обект е размазан и рамката е по-изразителна. Или можете да размажете самия обект и да оставите фона статичен. Всичко това става веднага, чрез изчислителната фотография. Не е необходимо да експериментирате със скоростта на затвора или диафрагмата. Достига да вземете под внимание това.
Розетка
Прилагаемостта като главна идея действително влияе на цветовете, дизайна и разположението на различните елементи. Смяната на тапета - и всички цветове в системата ще бъдат хармонизирани. Но нещо ни казва, че разработчиците на трети страни няма да поддържат масово новия формат на иконите. И в този вид, както е в момента, когато цветовата схема е адаптирана само за Google приложенията, всичко изглежда много ограничено. Не можете да преместите прозорче за Осветление и да премахнете лентата за търсене в долната част. Режимът Always on Display не е конфигуриран. В долната част на виртуалната клавиатура има много свободно място, което не можете да премахнете (въпреки че според нас това е още по-удобно). Лявият екран с новини и препоръки също не е богат на настройки. Големите икони в завесата могат да предизвикат естетическо отричане в началото. Но след като се привикнете, вече няма да искате да се връщате към стария начин на изглеждане. Повече информация се показва на големи етикети.
Ексклузивната "Game Bar" за Pixel 6/6 Pro вече е налична. Позволява да стриймвате игри на YouTube, добавя бутони за заснемане на екрана и запис на видео, показва fps брояч и активира режима "Не досажда". Но най-интересната е секцията "Оптимизация". Теоретично можете да изберете повишаване на fps и да промените играта, за да пестите енергия. Тази опция е активна само в малка група игри. В повечето случаи е позволено да активирате само една от тези функции - повишаване на fps или намаляване на консумацията на батерията. И в нито една от тестовите игри, въпреки активирането на опцията, не бяха достигнати повече от максимално
Комуникации
Pixel 6 има добро качество на звука при разговори през мобилна мрежа. Някои потребители забелязват шум в началото на връзката, но телефонът сигурно задържа връзката и не я губи дори в асансьора, където предишните модели имаха проблеми със сигнала.
Много от комуникационните технологии в Pixel 6 са направени да издържат. Най-важното от тях е 5G, което е добре, ако бъде въведено до 2023 година. Телефонът поддържа под 6 GHz и независим модел на носител и mmWave са подвидове на 5G с честоти под 6 GHz и над 24 GHz.
Wi-Fi 6E обаче може да се окаже полезен скоро. Това разширение на безжичния стандарт добавя 14 нови 80 MHz канала и 7 нови 160 MHz канала. И устройствата с неговата поддръжка могат да работят в лентата на 6 GHz. Разбира се, има няколко маршрутизатора с Wi-Fi 6E, но дори сега Pixel 6 е най-бързото устройство в домашната мрежа. Keenetic Ultra KN-1810 съобщава, че е свързан в режим 1733 Mbps 802.11 ac/k/v 2x2 160 MHz.
Не особено известният факт: стандартната версия на телефона, за разлика от Pro, беше лишена от UWB чип, т.е. ultra-wideband комуникацията. Това ви позволява да точно определяте местоположението на новия iPhone и AirTag от Apple.
NFC работи чудесно на Pixel 6. И няма проблеми с платежните терминали. При използване на две различни безжични слушалки нямаше никакви проблеми. Bluetooth версия 5.2 работи с две антени за по-добра комуникация.
Ако обичате да гледате снимки или видеоклипове от телефона на голям екран, уверете се, че вашият телевизор или сет-топ кутия поддържат Chromecast. Смартфонът може да стриймва само по този стандарт, а не по по-разпространеният начин.
висок възпроизводителен капацитет
Pixel 6 е задвижван от нов чип Google Tensor. Неговата трислойна архитектура комбинира две от последните високопроизводителни ядра Cortex X-1, две Cortex-A76 ядра среден клас и четири енергоспестяващи Cortex-A55 ядра. Двете високопроизводителни ядра се използват с намалена честота за задачи, които изискват участие на CPU и графичен ускорител. Това позволява на телефона да не се нагрява при запис на 4K видео.
В реални условия, независимо от това колко много го натоварваме с игри на максимални настройки, телефонът суверено поддържа висока честота на кадрите и не се нагрява прекалено много. А в някои приложения като TikTok, той се загрява, така че проблемът явно не е от страна на телефона.
При Pixel обикновено скоростта на SSD не е най-висока. Това удължава времето за зареждане на тежки игри с няколко секунди, но е малко вероятно да забележите влиянието на това на друго място. Благодарение на приложението mcpro24fps, което използва максимума от камерите, успяхме да установим, че Pixel 6 може да записва видео с гигантски битрейт от 500 MB/s. Това може да направят само Samsung S10/S20/S21.
Звук
Pixel 6 има новата чипсет Google Tensor, която се състои от три кластера ядра: две Cortex X-1 ядра за високопроизводителни задачи, две Cortex-A76 средно класови ядра и четири Cortex-A55 енергоспестяващи ядра. Двете високопроизводителни ядра са използвани с ниска честота за задачи, които изискват работа от CPU и графичен ускорител. Това предотвратява загряването на телефона при запис на 4K видео.
В реалния живот телефонът лесно се справя с високи fps, дори при максимални настройки на игрите, и не загрява прекалено много. В някои приложения като TikTok, обаче телефонът се загрява, но това може да е проблем с приложението, а не с телефона.
Въпреки че може да има телефони с по-добър звук от говорителите, Pixel не отстъпва по никакъв начин. Няма оплаквания от максималната сила на звука или честотата. Говорителят има добра стерео равнина, ако нещо не ви харесва, може да се промени в настройките.
Много от допълнителните функции на Pixel са свързани със звука на смартфона. Ако говорите английски, можете да гледате японски новини със субтитри. Автоматичното генериране на превод все още не е достъпно за много езици, включително българският както и за приложението за запис на глас.
Но Pixel ви позволява да комуникирате на чужд език чрез функцията „Google Translate“, която разполага с режим за конверсация. Телефонът много бързо и точно разпознава говора на участниците в разговора.
Телефонът разпознава музика без необходимостта от Shazam. Функцията "Adaptive Sound" подобрява възпроизвеждането на музика през говорителите и оценява околната среда. Опцията "Intelligible speech" много ефективно ограничава шума,
Спецификации:
Дисплей: AMOLED, 6,4 инча, 1080x2400, 90Hz, поддръжка на HDR10+
Чипсет: Google Tensor (5 нм, 2x2,80GHz Cortex-X1 + 2x2,25GHz Cortex-A76 + 4x1,80GHz Cortex-A55), Mali-G78 MP20
RAM и памет: 8 GB LPDDR5, 128, 256 GB UFS 3.1
Камери: 50 MP широкоъгълен (EGF 25 мм), f/1,9, 1/1,31", 1,2 µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS, 8 MP преден широкоъгълен (EGF 24 мм), f/2,0
Автономност: Батерия 4614 mAh, поддържа бързо зареждане до около 22W (USB PD 3.0, PPS), безжично зареждане (до 21W с Pixel Stand 2nd gen, до 12W Qi EPP), не е включено в комплекта
Размери и тегло: 15,9 x 7,5 x 0,9 см, 207 грама
Характеристики: Водоустойчивост IP68, Corning Gorilla Glass Victus, дедицирана сигурностна чип Titan M2, сензор за отпечатъци в дисплея, 5G, eSIM.
Автономия
Всеки има различни сценарии за използване на телефона и различен брой приложения, работещи в заден план. И системните настройки, като разпознаването на лице за автоматично завъртане на екрана, могат значително да повлияят на консумацията на енергия. Затова в много коментари и рецензии може да чуете за лошата издръжливост на батерията на Pixel 6. Отхвърляме тези забележки - издръжливостта на батерията на смартфоните на Android устройства е скорошна. Преценете сами:
scss
YouTube - около 14 часа World of Tanks Blitz - 5 часа (60 кадъра в секунда, максимални настройки на графиката) League of Legends: Wild Rift - 6,5 часа (60 FPS, висококачествена графика)
Базирано на опита от две седмици на много интензивно използване можем да кажем, че телефонът може да преживее целия ден без да се зарежда. Но това е нов Pixel! В някои сценарии има риск да се сблъскате със странни изтичания на енергия.
Зареждането първоначално беше объркващо и граничеше с маркетингова измама. Google продава на своите официални страници марково зарядно с мощност 30 W, съчетано с Pixel. Надеждите на мнозина за зареждане на "гугъл телефон" със скоростта на Xiaomi не се сбъднаха. В действителност телефонът позволява максимум 22 W чрез паметта, така че не се изплаща да търсите съвместимо захранване. С него зареждането от 0 до 50% се попълва за 30 минути, до 80% за 55 минути и до 100% за 95 минути. При 60%, 37 минути след свързването, температурата на телефона достига 38 °C и постепенно намалява. Надписът "Бързо зареждане" се появява, когато смартфонът се захранва от лаптоп с Thunderbolt
.
Резултати
Когато купувате обикновен Android телефон или още по-добре iPhone с IOS, сте напълно осведомени за неговите предимства и недостатъци. Но Pixel 6 не е такъв. Издаването на шестия модел явно беше според натиск от времето. Има места, където несъвършенствата и проблемите са очевидни за всеки. С актуализацията от декември беше поправено голямо количество грешки. Отстраняването на проблем, който подобрява производителността на сензора за отпечатъци на пръстите, беше издадено почти незабавно след издаването на телефона. Не се съмняваме, че Google ще отстрани неприятните грешки и ще подобри камерата.
Флипови/книжкови калъфи за Google Pixel 6
Cтъклени протектори за Google Pixel 6
Подобни продукти
- Google Pixel 6: чудесен телефон, въпреки някои недостатъци
- Realme GT Neo2: Смартфон, на който е трудно да се намери грешка.
- Samsung Galaxy S22: по-малък ъпгрейд или нещо повече?
- Samsung Galaxy S22 Ultra: кралят на флагманите е стесненm
- HUAWEI P50 Pro: все още най-добрият флагман за фотография ли е?
- Samsung Galaxy S21 FE: истинска флагманска лодка?
- Vivo Y21: Симпатичен, достъпен по цена и с NFC
- Xiaomi Mi 11 Lite 5G: Стилна средна класа
Подобни продукти
- Google Pixel 6: чудесен телефон, въпреки някои недостатъци
- Realme GT Neo2: Смартфон, на който е трудно да се намери грешка.
- Samsung Galaxy S22: по-малък ъпгрейд или нещо повече?
- Samsung Galaxy S22 Ultra: кралят на флагманите е стесненm
- HUAWEI P50 Pro: все още най-добрият флагман за фотография ли е?
- Samsung Galaxy S21 FE: истинска флагманска лодка?
- Vivo Y21: Симпатичен, достъпен по цена и с NFC
- Xiaomi Mi 11 Lite 5G: Стилна средна класа