Samsung Galaxy Z Flip3: сгъваемо устройство с характер
2.6.2022
Нарастващ брой мегапиксели в камерата, повишаване на процесорната мощност и увеличение на херците на дисплея вече са доста скучни за много потребители. Устройства с гъвкав дисплей могат да бъдат свеж въздух за любителите на технологиите. Samsung Galaxy Z Flip3 е напълно оптимизиран във всички аспекти. Устройството е станало по-надеждно и по-евтино. Изглежда, че сгъваемите устройства вече не са крехки и недостъпни. Но как се държи новото попълнение в реалния живот?
Когато става дума за гъвкави телефони, много потребители са загрижени за здравината на конструкцията. Тези опасения са разбираеми, защото при закупуването на скъп уред, искате да издържи дълго време. Samsung осъзнава това: създателите на третото поколение на складаеми устройства са извършили много работа по отношение на здравината.
Дисплеят на Galaxy Z Flip3 е изграден на принципа на трипластови сандвичи. Отдолу има гъвкав OLED панел, следва тънко защитно стъкло, а най-отгоре е здрав пластмасовo фолио, коeто е стриктно забранено да се сваля. Според производителя тя е станала с 80% по-здрава от предходния модел. В резултат на това екранът се счупва и драска по-трудно. Това е важен нюанс. В първите складаеми устройства можехте да оставяте следи на екрана дори с нокти. Фолиото има специално покритие, което го прави да изглежда като стъкло. Усещанията не са същите като при обикновените смартфони, но екранът вече не изглежда като мека пластмаса.
Целият интериор на телефона е затворен с уплътнения и мембрани, а механизмът на четките е обработен с антикорозионна защита. Така се осигурява водозащита според стандарта IPX8 - истинско технологично чудо. Буквата X означава, че сгъваемото устройство не обича малки предмети. Например пясък може да унищожи електрониката. Но ако не заровите мобилния телефон на плажа, няма да има проблеми. За почистване на праха има наличен нарязан буферен ролер, който не позволява влизането на замърсявания.
Рамката също е здрава и сега е направена от сплав Armor Aluminum. Продавачът твърди, че това е най-устойчивият материал, който някога е бил използван в серията Galaxy. Гърбът е защитен с Corning Gorilla Glass Victus, най-твърдото покритие, което има налично днес. Механизмът на сгъването е много надеждно: шарнирът затегва половините на телефона във всяка позиция. Разработчиците обещават, че дизайнът ще издържи на 200 000 отваряния и затваряния на екрана. Това би трябвало да бъде достатъчно поне за пет години активна употреба.
Приятен дизайн, но проблеми с ергономията
Обикновените смартфони продължават да растат и почти не се вписват в ръката. Експертите на Samsung намериха елегантно решение: когато е свит, Galaxy Z Flip3 е много компактно устройство. Размерите му са по-малки от кутия за цигари, така че лесно може да се загуби в голям джоб или дамска чанта. Когато е разгънат, това е обикновен фаблет с 6,7-инчов екран.
Дизайнът на телефона е значително подобрен в сравнение с първия Flip. От бляскавата "кутия за прах" направиха устройство, което привлича вниманието на всички. Особено забелязваме корпуса от двуцветно стъкло - с него дори разгънатото устройство изглежда по-красиво от много модерни мобилни телефони. Не искате да пускате смартфона от ръка, а процесът на свиване и разгъване на екрана е удоволствие благодарение на еластичния пант. Има седем ярки цвята и много красиви калъфи.
Въпреки това има въпроси относно ергономията. Galaxy Z Flip3 е труден за отваряне с една ръка. За да можете да отворите телефона без да държите долната половина на тялото, трябва да проявите истинско умение. С торба храна в ръка отговорът на съобщение е прекалено трудно. Не достига бутон, който да повдигне горната панелка. Втория е свързан с използването на скенера за отпечатъци на пръстите на страната. Скенерът за отпечатъци на пръстите е поставен твърде високо, защото по средата е склопваемият механизъм. В резултат на това трябва да протягате пръста си към скенера, което не е винаги удобно.
За да се гарантира защитата на двете половини на дисплея при сгъване, разработчиците добавиха малки буферни елементи с височина от няколко милиметра по краищата на матрицата. При употреба те почти не се забелязват, но благодарение на тях прахът и дребният пясък няма да надраскат защитната фолио. Въпреки това има ситуации, когато тази защита може да затрудни работата. Ако активирате жестовото управление и опитате да превключите между последните приложения, ще видите, че това не работи от първия път. Трябва да плъзнете пръста си няколко пъти по долната част на екрана - точно тези буферни елементи пречат.
Скенерът на пръстови отпечатъци и системата за разпознаване на лица не са твърде бързи и точни. Често се случва, че гаджетът не успява да разпознае собственика си след няколко опита и иска парола. Конекторите са минимални - има само USB-C и един слот за SIM карта. Dual SIM може да се имплементира само с помощта на eSIM. Няма място за карта за памет.
Два екрана
Главният екран е 6,7-инчов и има гъвкава матрица Dynamic AMOLED 2X с резолюция от 2640x1080. Честотата на опресняване на дисплея е 120 Hz, което осигурява плавна анимация. Панелът работи в два режима: "стандартен" и "адаптивен". Първият работи с нормална честота на опресняване и трябва да се използва за икономия на енергията на батерията. Вторият приспособява изображението и при необходимост променя честотата на опресняване на екрана. В параметрите може да се активира адаптивна яркост, удобната предварителна настройка за гледане и да се приспособи цветопредаването към околната светлина. Има възможности за настройка на възпроизвеждането на цветовете и баланса на бялото. За съжаление, липсва функцията DC Dimming, тъй като има PWM в смартфона.
Кривината в средата на екрана все още е добре забележима - в това отношение нищо не се е променило. Малката извивка не пречи при използването на устройството. Тя се усеща добре с пръстите, но бързо се свиква с нея. Все пак, преди да закупите устройството, е по-добре да се докоснете до екрана сами.
Външният екран е подобрен и стана по-голям и по-функционален. OLED-тачскринът с размер 1,9 инча не е само за проверка на времето. Става ясно, че показва уведомления, превключва песни, показва прогноза за времето и показва изгледа на предния фотоапарат в главния модул. Настройките на смартфона имат отделен раздел, където можете да изберете циферблати и да конфигурирате виджети. Вторият екран е удобна функция. Той спестява време и ви позволява да не отваряте мобилния телефон отново.
Galaxy Z Flip3 е оборудван с водещия процесор Qualcomm Snapdragon 888. Заедно с него телефонът предлага високопроизводителна памет UFS 3.1 с капацитет от 128 или 256 GB и високоскоростна LPDDR5 RAM. Интерфейсът на 120 Hz работи перфектно бързо. Не е нужно да се казва, че новинката се справя със сложни задачи. Играта Genshin Impact работи на максимални настройки за изображение, а стрелбите като PUBG и COD функционират без спад на fps. Чипът е доста мощен, така че телефонът се загрява малко дори при преглеждане на Instagram. По време на игра няма прекомерно загряване.
В телефона са добавени някои функции, които улесняват взаимодействието с гъвкавия дисплей. Когато сверите екрана под ъгъл от 90 градуса, някои приложения влизат в режим Flex. Например при видео обаждания чрез Google Duo, ще има прозорец с участника в горната част на панела, а в долната част ще има бутони за прекратяване на обаждането, настройки на звука и други полезни опции. Освен това в този режим не се нуждаете от статив, за да правите снимки на нощни изображения с дълга експозиция.
Новинката радва с чист звук от стерео високоговорителите. Те имат голям резерв на сила и няма да свирят на максимум. Не липсва поддръжка на текущите мрежи от пето поколение, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 и NFC за безконтактни плащания.
Производителите не са експериментирали с камерата и са взели фотографското попълнене от Galaxy S21. Единствената разлика е, че няма 64-мегапикселов обектив за хибриден зуум. Иначе всичко е стандартно: 12-мегапикселов основен модул с оптична стабилизация, плюс 12-мегапикселов ълтраширок ъгълен обектив за красиви панорами. Смартфонът незабавно фокусира и бързо прави снимки, като изкуственият интелект помага при следващата обработка. Има много настройки. Можете да изберете ръчни настройки, да създадете AR скици, да заснемате видеоклипове вертикално, да приложите ефекти, да създадете анимации (GIF) и т.н.
Качеството на изображението е чудесно: с добра чистота, естествени цветове и добър динамичен обхват. AI оцветява изображението и резултатът е хубав. Нощем няма проблеми със снимането - ясни кадри се получават чрез внимателна работа със светлината. Поради по-слабата оптика и липсата на автофокус, ълтраширокият обектив не прави толкова интересни снимки, но при добро осветление може да се получат цветни панорами.
При запис на видео няма въпроси. Поддържат се цифрова и оптична стабилизация, изображението е плавно, дори при бързо ходене. Максималната достъпна резолюция е 4K при 60 fps.
Достигнете до контакт
Времето на работа е най-слабото място на модела. Батерията с капацитет 3300 mAh едва успява да осигури задоволителна автономия на устройството с 6,7-инчовия дисплей и супермощния Snapdragon 888. Активните потребители на социални мрежи и моменталните съобщения ще трябва да зареждат телефона всеки вечер. По-малко зависимите хора ще издържат със смартфона до вечерта, но не трябва да очаквате повече. Средното време на екрана в смесен режим е около три часа.
В нашия стандартен тест за възпроизвеждане на FHD видео в режим на полет телефонът издържа около 13 часа. В играта Genshin Impact мобилният телефон работи 3 часа и 30 минути. Моделът предлага бързо и безжично зареждане от 15 и 10 вата.
Спецификации:
Дисплей: външен - 1,9 инча, Super AMOLED, 260 x 512 пиксела, вътрешен - 6,7 инча, Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz, 2640 x 1080 пиксела
Чипсет: процесор Qualcomm Snapdragon 888, графичен процесор Adreno 660
RAM и памет: 8 GB, 128/256 GB
Батерия: 3300 mAh
Камери: главна - 12 MP + 12 MP, предна - 10 MP
Характеристики: гъвкав дисплей, IPX8 водоустойчивост, 15W бързо зареждане
Резултати от тестове:
Antutu: 669 365
GeekBench 5: Едноядрен - 534, Многоядрен - 1851
Автономия: до 13 часа възпроизвеждане на видео, до 3,5 часа игра в Genshin Impact.
Резултат
Samsung Galaxy Z Flip3 доказва, че склопващите смартфони са повече от излишен концепт или крехка играчка. Устройството впечатлява с голямия си гъвкава дисплей, стилен дизайн, водоустойчивост и адекватна цена. Липсва ви класическият формат, но все пак желаете високопроизводителен смартфон в компактно тяло? Samsung Galaxy Z Flip3 няма да ви разочарова. Можете да се оплаквате само от скромната автономия, но това е цената на оригиналността на модела.
Подобни продукти
- Samsung Galaxy Z Flip3: сгъваемо устройство с характер
- Redmi Note 11: любим хит с правилните подобрения
- Xiaomi 11T Pro: флагмански модел за разумни пари
- Honor 50: Qualcomm отстъпи
- Honor 50 Lite: дългоочакванато връщане към услугите на Google
- Realme 8i: Защо да плащате повече?
- Xiaomi 11T: почти флагмански модел
- Google Pixel 6: чудесен телефон, въпреки някои недостатъци
- Realme GT Neo2: Смартфон, на който е трудно да се намери грешка.
- Samsung Galaxy S22: по-малък ъпгрейд или нещо повече?
- Samsung Galaxy S22 Ultra: кралят на флагманите е стесненm
- HUAWEI P50 Pro: все още най-добрият флагман за фотография ли е?
- Samsung Galaxy S21 FE: истинска флагманска лодка?
- Vivo Y21: Симпатичен, достъпен по цена и с NFC
Подобни продукти
- Samsung Galaxy Z Flip3: сгъваемо устройство с характер
- Redmi Note 11: любим хит с правилните подобрения
- Xiaomi 11T Pro: флагмански модел за разумни пари
- Honor 50: Qualcomm отстъпи
- Honor 50 Lite: дългоочакванато връщане към услугите на Google
- Realme 8i: Защо да плащате повече?
- Xiaomi 11T: почти флагмански модел
- Google Pixel 6: чудесен телефон, въпреки някои недостатъци
- Realme GT Neo2: Смартфон, на който е трудно да се намери грешка.
- Samsung Galaxy S22: по-малък ъпгрейд или нещо повече?
- Samsung Galaxy S22 Ultra: кралят на флагманите е стесненm
- HUAWEI P50 Pro: все още най-добрият флагман за фотография ли е?
- Samsung Galaxy S21 FE: истинска флагманска лодка?
- Vivo Y21: Симпатичен, достъпен по цена и с NFC