Xiaomi Mi 11 Ultra: върхът в своя клас
23.6.2022
Xiaomi доминира премиум сегмента на смартфоните. Новия Mi 11 Ultra разполага с всичко най-добро: AMOLED дисплей с честота на опресняване 120 Hz, процесор Snapdragon 888, водоустойчивост и поддържа безжично зареждане. Върхът на тортата е камерата с 120-кратно увеличение и допълнителен дисплей. Ще се конкурира ли с други висококачествени устройства?"
Най-важните неща са камерите
Xiaomi сериозно ъпгрейдна фотографската секция на Mi 11 Ultra и в същото време отстрани съмнителните модули като дълбочинен сензор и макро обектив. Разделителната способност на основния сензор е намалена до 50 мегапиксела. Предишните модели разполагаха с 108-мегапикселова камера, но на практика не бяха изискани такива детайли.
Основният модул е сензорът Samsung GN2 с размер 1/1,12 инча и светлосила f/1,95. Не липсват оптична стабилизация и лазерен автофокус. За панорамни снимки е инсталиран ултраширокоъгълен обектив с резолюция 48 мегапиксела и ъгъл на видимост 128 градуса. Обективът също е с резолюция 48 мегапиксела, снима с 5-кратен оптичен zoom и 120-кратен цифров zoom.
Можем да кажем без преувеличение, че Xiaomi се оказа истинско чудовище в мобилната фотография. Експертите от DXOMARK, които класираха Mi 11 Ultra на високи позиции в класацията си на фотоапарати, говорят сами за себе си. Качеството на изображението е великолепно: винаги ще искате да заснемете смартфоном, за да видите как ще изглежда познатият пейзаж на такива напреднали модули. Великолепни кадри се получават не само благодарение на новите сензори. Някъде е видно силно постпроцесиране: софтуерът изкуствено прави тоновете по-живи и в трудни ситуации (например при снимане срещу слънцето) автоматично променя настройките за най-добрата снимка."
Впечатляващ не е само основният фотоапарат. Ултраширокоъгълният обектив може да се похвали с висока детайлност и липса на изкривени рамки по краищата на снимките, каквото често не се среща при други смартфони. Обективът прави отлични снимки с петкратен оптичен zoom. Но поради светлосилата на модула, която е само f/4,1, е по-добре да снимате далечинни обекти при добра светлина. Високата резолюция позволява хибриден 10-кратен zoom с леко понижаване на яркостта. Но по-сериозни приближения вече не са толкова впечатляващи.
Нощният режим работи чудесно в тъмнина. В настройките на фотоапарата има много интересни функции: от заснемане с множество обекти едновременно до професионални ефекти.
Смартфонът заснема видео в резолюция 8K при скорост от 24 кадъра в секунда и 4K клипове със скорост до 60 кадъра в секунда. Стабилизацията се справя със задачата с увереност, като гарантира възможно най-плавното видео.
Защо смартфонът има нужда от втори дисплей?
Xiaomi Mi 11 Ultra е оборудван с два екрана. Вторият дисплей се намира на задната страна на устройството. Това е 1,1-инчов AMOLED панел с резолюция 126x194 и яркост до 450 нита. Същата матрица е инсталирана и във фитнес гривната Mi Band 5. Основната цел на този екран е да се използва като визир за селфита, направени с който и да е от трите камери. Поради възможностите на телефона да прави чудесни снимки, това е полезна функция за любителите на социалните мрежи.
Външният дисплей също показва часа, нивото на зареждане на батерията и позволява да се приемат разговори, когато устройството е обърнато с лицето надолу. Фона, шрифтовете, надписите, показаната информация, продължителността на осветеността - всичко се регулира в настройките. Друга интересна функция е Super Power Mode. Изключва основния екран и прехвърля всички информации на вторичния екран. В този режим гаджетът може да издържи два дни при 10% заряд на батерията.
Смартфон с тежък темперамент
Камерният блок на задната страна епросто огромен. Извисява се от тялото толкова много, че телефонът лежи на масата със значителен наклон. Това малко пречи при използването на устройството в хоризонтална позиция: при гледане на видео или играене на игри често пръстите падат на платформата с обективите.
Новият телефон тежи 234 грама. Той е голям, дебел, тежък и не е много ергономичен поради огромния камерен блок. Използването на устройството не е много удобно. Друго неудобство представляват закръглените ръбове на дисплея. Изглеждат ефектно, но често предизвикват фалшиви натискания, особено при преглеждане на снимки в галерията.
Рамката е изработена от алуминий, а самият телефон е защитен според стандарта IP68 - устройството може да се потапя във вода до 1,5 метра за период от 30 минути. Има стерео говорители с Harman/Kardon сертификация. Обхвата на звука е впечатляващ, дори на максимално ниво звукът остава чист. Новият телефон може да замени говорителя на пикник.
Дисплей със сензор за сърдечен ритъм
Mi 11 Ultra разполага с върховен AMOLED дисплей с диагонал от 6,81 инча, резолюция от 3200х1440 пиксела и честота на опресняване от 120 Hz. Дисплеят прави добро впечатление: възпроизвеждането на цветовете е отлично, яркостта е огромна - до 1700 нита. Това позволява на телефона да се използва лесно дори при ярко слънце. За спестяване на енергия е по-добре да намалите резолюцията на екрана до Full HD и честотата на опресняване до 60 Hz.
Дисплеят има 100% цветови гама DCI-P3, поддържа HDR10+, Dolby Vision и 10-битови цветове. Това са най-добрите възможности, които в момента са налични за мобилни екрани. В настройките има функция за елиминиране на мигането на AMOLED дисплея и различни режими за оптимизация на AI образа. Те значително подобряват качеството на видеа и снимките в галерията. Невронните мрежи могат да увеличат резолюцията на видеото с ниски детайли и да добавят HDR ефекти. Подобни чипове имат висок клас телевизори.
Функцията Always On Display има огромен брой възможности. Гаджетът може постоянно да показва информация на неактивния дисплей (според зададения график или след докосване). Има много възможности за персонализация на AOD: можете да изберете заден план, външен вид на часовника и различни теми. На екрана има умен и точен сензор за пръстови отпечатъци и също така сензор за сърдечен ритъм, който ви позволява да следите пулса си.
Xiaomi Mi 11 Ultra е оборудван с висококачествен процесор Snapdragon 888, произведен с 5-нанометрова технология. Графичният ускорител Adreno 660 се грижи за графиката. RAM LPDDR5 може да бъде 8, 12 GB или 16 GB, а UFS 3.1 дискът е наличен в размери от 256 или 512 GB. Вътрешната памет не може да бъде разширена с microSD карти.
Чипът Snapdragon 888 се отличава с отлична производителност. В тестовете Xiaomi Mi 11 Ultra е пред почти всички други модели, а при ежедневните задачи работи бързо. Анимациите на 120 Hz са впечатляващо плавни. Единствената проблемна точка е загряването. Дори при обикновено сърфиране в социалните мрежи, телефонът става забележимо топъл, а в игрите устройството неприятно загрява ръцете. След 15 минути игра на Genshin Impact, кадровата честота пада на около половината. По-малко изискващите игри като Asphalt 9 нямат този проблем, но при други проблема е все още са налице.
Телефонът е снабден с NFC за безконтактни плащания, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 с поддръжка на aptX HD и точен двулентов GPS - пълна комплектност на безжичните интерфейси.
MIUI 12.5 е операционната система, използвана в устройството. В системата няма дълго време реклами, интерфейсът е удобен, бърз и мултифункционален. При тестването не се откриха никакви грешки или проблеми.
Mаксималнo зареждане
Капацитетът на батерията е 5000 мАч. Това не е много за устройство с огромен дисплей от 120 Hz и процесор Qualcomm. При активна работа устройството се изтощава до края на работния ден, продължителността на осветяване на екрана е около 5-6 часа. Ако намалите честотата, включите тъмната тема и намалите резолюцията, автономността може да се удължи до един и половина дни. Устройството възпроизвежда видео с постоянно повтаряне в продължение на почти 17 часа при средна яркост, можете да играете PUBG около 6 часа.
Средният живот на батерията се компенсира от бързото зареждане. Приложеното зарядно устройство от 67W зарежда батерията само за 40 минути - впечатляващ резултат. Другото нововъведение е бързото безжично зареждане. Освен това мощността е същата като на кабелното зарядно, т.е. 67 вата. Вярно е, че за да може да използвате максималната скорост на зареждане на батерията, трябва да закупите маркова станция Xiaomi. Налична е и 10W безжично зарядно, полезно за зареждане на часовници, слушалки и други мобилни телефони.
Спецификации:
Екран: 6,81 '', AMOLED, 3200 х 1440, 515 ppi, 120 Hz
Чипсет: CPU Qualcomm Snapdragon 888, GPU Adreno 660
RAM и памет: 8/12/16 GB 256/512 GB
Батерия: 5000 mAh
Камери: основна - 50 MP (f / 1,95) + 48 MP + 48 MP, предна - 20 MP
Характеристики: сензор за пръстови отпечатъци в дисплея, NFC, 67W бързо кабелно и безжично зареждане, обратно зареждане, IP68, стерео говорители, втори дисплей
Резултат
Xiaomi Mi 11 Ultra е сериозна стъпка в бъдещето за компанията, която се стреми да се наложи в премиум сегмента. Главната спорна точка на телефона е твърде голямата камера, която изпъква силно. Но ако затворим очите си на това, имаме предложение за любителите на всичко най-добро.Има страхотна камера, красив дисплей, ултрабързо зареждане и отлична производителност. Не забравяйте за защитата от вода и втория дисплей, който ви позволява да правите страхотни селфита. Това е мощно и скъпо устройство, което ще остане актуално няколко години.
Подобни продукти
- Xiaomi Mi 11 Ultra: върхът в своя клас
- Motorola Edge 20 Pro: конкуренти, отстъпете!
- HUAWEI nova 8i: новият герой в средния клас
- HUAWEI nova 9: Новата звезда за феновете на марката
- Redmi Note 11: любим хит с правилните подобрения
- Xiaomi 11T Pro: флагмански модел за разумни пари
- Honor 50: Qualcomm отстъпи
- Honor 50 Lite: дългоочакванато връщане към услугите на Google
- Realme 8i: Защо да плащате повече?
- Xiaomi 11T: почти флагмански модел
- Google Pixel 6: чудесен телефон, въпреки някои недостатъци
- Realme GT Neo2: Смартфон, на който е трудно да се намери грешка.
- Samsung Galaxy S22: по-малък ъпгрейд или нещо повече?
- Samsung Galaxy S22 Ultra: кралят на флагманите е стесненm
Подобни продукти
- Xiaomi Mi 11 Ultra: върхът в своя клас
- Motorola Edge 20 Pro: конкуренти, отстъпете!
- HUAWEI nova 8i: новият герой в средния клас
- HUAWEI nova 9: Новата звезда за феновете на марката
- Redmi Note 11: любим хит с правилните подобрения
- Xiaomi 11T Pro: флагмански модел за разумни пари
- Honor 50: Qualcomm отстъпи
- Honor 50 Lite: дългоочакванато връщане към услугите на Google
- Realme 8i: Защо да плащате повече?
- Xiaomi 11T: почти флагмански модел
- Google Pixel 6: чудесен телефон, въпреки някои недостатъци
- Realme GT Neo2: Смартфон, на който е трудно да се намери грешка.
- Samsung Galaxy S22: по-малък ъпгрейд или нещо повече?
- Samsung Galaxy S22 Ultra: кралят на флагманите е стесненm