Motorola Edge 20 Pro: конкуренти, отстъпете!
8.4.2022
Спомняте ли си телефоните на марката Motorola с антени? Това е вече далечно в миналото, което точно доказва новината Motorola Edge 20 Pro! Това е устройство с дисплей 144Hz, процесор Qualcomm 870 и впечатляващ набор от камери. Проверяваме дали новината успява напълно да конкурира висок клас смартфоните."
Флипови/книжкови калъфи за Motorola Edge 20 Pro
Кейсове за Motorola Edge 20 Pro
Cтъклени протектори за Motorola Edge 20 Pro
Максимално увеличение на обектива
Основната разлика между флагманските модели и останалите модели са продвинатите решения за фотографии и видео. Motorola Edge 20 Pro е в това отношение на ниво. Основният сензор има 108 MP, светлосила f/1.9. Подпомагат го 16-мегапикселов обектив с ъгъл на видимост 119 ° и светлосила f/2,2 и 8-мегапикселов телефотен обектив с оптична стабилизация, петкратен оптичен и петдесеткратен цифров zoom. Между другото, това е почти единственият смартфон с телефотен обектив в този ценови сегмент. Вграденото приложение за заснемане предлага голям брой режими.
Motorola Edge 20 Pro може да заснема видео в максимална резолюция 8K при 30 fps и 4K при 60 кадъра в секунда. В тези режими няма стабилизация.
Превключването между модулите по време на заснемане е достъпно само във Full HD с 30 fps. Оптичната стабилизация е активирана, но нейната ефективност е ниска. Автофокусът е бърз, но звукът на фокусиране е ясно чут на видеото.
Освен това, смартфонът може да записва бързи и бавни видеоклипове (Full HD с 120 или 240 кадъра в секунда) и видеоклипове с елементи на разширена реалност.
Оптимална производителност
Днес водещият чипсет Qualcomm Snapdragon 888 не успя. Процесорът се прегрява бързо и незабавно губи производителност. Затова Motorola се реши за единственото правилно решение - да инсталира по-малко мощния, но много по-стабилен Snapdragon 870 в Edge 20 Pro. Това е осемядрен 7-нанометров чип със свързана графика Adreno 650 и 256 GB UFS 3.1. След половин час бенчмарк тест CPU Throttling Test производителността на процесора се намали с 20% спрямо първоначалната стойност. В затоварващ тест 3DMark скоростта на графичния ускорител загуби по-малко от 1% след двадесетия цикъл.
Но това са само синтетични данни, какво обаче е с реалния живот? Аркадната игра Asphalt 9 работи със стабилни 58 кадъра в секунда с високи графични настройки. Стрелбата Tacticool показва около 100 кадъра в секунда, а Genshin Impact при максимална скорост обикновено показва средно 41 кадъра в секунда. След всички игрални сесии телефонът се загрява добре - температурата на батерията достига до 43 градуса. В същото време обаче е доста удобно да държите устройството в ръката си, тялото на телефона не гори.
Контроверзни елементи в дизайна.
Задната страна на този телефон е изработена от матирано стъкло. Металният рам е покрит с полимерен слой, който изглежда като лъскава пластмаса и е лесно да се надраска. Определено не е лошо да закупите калъф или капак за този телефон.
Сензорът за отпечатъци на пръстите е включен в бутона за включване на устройството. Изглежда, че това решение е остаряло - дори в евтини модели можете да намерите сензор за отпечатъци на пръстите, вграден в екрана. Но сензорът на Edge 20 Pro реагира моментално и точно засича дори мокра кожа, което повечето решения под екрана не могат да направят. Въпреки това има нюанс - бутоните за включване, гласов асистент и сила на звука са поставени много високо, което в някои сценарии прави невъзможно използването на устройството с една ръка.
Между другото, говорителят в устройството (басите звучат както трябва) е качествен, но има само един, което явно не отговаря на нивото на водещите модели.
"Просторен екран"
Motorola Edge 20 Pro разполага с 6,7-инчов FHD+ OLED дисплей с поддръжка на честота на опресняване от 144 Hz. Не може да се избере честота между 60 и 144 херца - стриктно единствено 60 или 144. В настройките може да се регулира цветовото представяне на панела и да се активира DC Dimming. Последното е много полезно, защото при яркост под средната стойност на сив фон се забелязва PWM на дисплея.
Рамките около екрана са симетрични и компактни, а предната камера е елегантно вградена в средата на дисплея. Радваме се на качественото покритие срещу мазнини и на липсата на склонността да бъдат извити страните на стъклото, което е популярно днес.
Мини компютър за джоба
Motorola Edge 20 Pro работи с почти чист Android 11, освен за някои проприетарни решения. Ако не всеки има нужда от допълнителни приложения, възможностите на Moto определено са полезни. Например смартфонът може да следи вашия поглед и да не изключва дисплея, когато гледате към него. Жестовете за правене на скрийншот и включването на фенерче са се оказали удобни. За любителите на музиката има напреднал еквалайзер. Друг гаджет позволява създаването на GIF изображения с помощта на стандартните инструменти. За да го направите, щракнете върху съответната икона в панела за бързи настройки.
В комплекта е включен адаптер за HDMI. За да работи новата проприетарна функция Ready For PC, която в основата си прилича на режима Dex на Samsung, е необходим. Целта на функцията е проста: когато смартфонът е свързан с телевизор, монитор или лаптоп, на техния екран се появява десктоп изглед на мобилната ОС. В случай на телевизор, дисплеят на телефона става тъчпад, с който можете да управлявате интерфейса. Този начин на използване е полезен, ако искате да гледате филм или да играете на голям екран. Освен това този пакет ви позволява да създадете истинска игрална конзола, като свържете геймпад към Edge 20 Pro.
За да работи гаджетът правилно с лаптопа, е необходимо да се инсталира програмата Ready For Assistant. След стартирането на приложението на дисплея на лаптопа се появява QR код, който след сканирането му с мобилната камера устройствата се синхронизират моментално. В този режим взаимодействието с Edge 20 Pro се извършва чрез отделно прозорче в Windows, където можете да стартирате всякакви приложения от смартфона. Например, това е удобно за редактиране на текст или сърфиране в интернет. Между другото, благодарение на USB Type-C порта с поддръжка на USB 3.1 и DisplayPort 1.4, прехвърлянето на изображения се извършва без забавяне.
Дълго тича, бързо се зарежда.
Батерията на Motorola Edge 20 Pro има обичайната капацитетна вместимост от 4500 mAh, но енергийно ефективните компоненти и добрата оптимизация правят своето. При тест на възпроизвеждане на FHD видео в режим на самолет, гаджетът издържа 21 часа, а видеото на YouTube беше възпроизведено само с един час по-малко. В играта Genshin Impact автономната работа на батерията е също добра. Бонусът е поддръжката на бързото зареждане TurboPower. Производителят добавя 30W захранване. С него устройството се зарежда до 50% за половин час и до 100% за 1 час и 15 минути.
Размери и тегло: 163 x 76 x 8 мм, 190 грама
Дисплей: 6,7", OLED, 2400 x 1080 пиксела, 395 ppi, 144 Hz, HDR10+
Чипсет: CPU Qualcomm Snapdragon 870 5G (до 3,2 GHz, 7nm), GPU Adreno 650
RAM и памет: 12 GB, 256 GB
Камери: главна - 108 MP (f / 1,9) + 16 MP (широкоъгълен, 119 °, f / 2,2) + 8 MP (5x оптично увеличение, f / 3,4, OIS), предна - 32 MP (f / 2,25)
Предаване на данни: 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS, GLONASS, Galileo и Beidou
Батерия: 4500 mAh
Характеристики: NFC, Ready For, Скенер на бутона за захранване, Памет UFS 3.1, Бързо зареждане 30 W, IP52 водоустойчивост.
Резултати от тестовете: Antutu: 709 533 GeekBench4: 4428 единично ядро, 11490 многопоточно ядро GeekBench5: 971 единично ядро, 3037 многопоточно ядро 3DMark: Wild Life - 4186, Wild Life Extreme - 1213 Автономност: до 21 часа за гледане на офлайн видео, до 20 часа гледане на YouTube, до 4 часа игра на Genshin Impact, до 5 часа игра на Asphalt 9.
Резултати
Motorola Edge 20 Pro наистина може да бъде наречена пълноценен флагмански модел. В някои аспекти той дори е по-добър от конкурентите си - като фотографски възможности, херци на екрана, количество вградена памет и приятната цена в официалния магазин. За да бъде идеалното устройство, му липсва само втори говорител и бутоните за управление да бъдат преместени надолу. В останалите аспекти моделът се отличава със стабилния и продуктивен хардуер, бърз софтуер с много полезни функции, напреднал дисплей и добра автономия.
Флипови/книжкови калъфи за Motorola Edge 20 Pro
Кейсове за Motorola Edge 20 Pro
Cтъклени протектори за Motorola Edge 20 Pro
Подобни продукти
- Идеалното съотношение между цена и качество - Samsung Galaxy A13 5G
- Предимства и недостатъци на безжичното зареждане на телефони.
- Как да блокирате нежелани телефонни обаждания, съобщения и дори електронни писма
- Honor 70 - новината, която си струва!
- Кой мобилен оператор е най-добрият за мен?
- Безжични Bluetooth слушалки срещу класически жични слушалки
- Най-популярните мобилни телефони в България
- Nothing Phone (1) - Искате ли Android без "облекло"?
- Как да заснемете най-доброто селфи
- Искате калъф или калъфка със собствена снимка?
- Златният център на името Samsung Galaxy A53 5G
- Идеалният телефон за бизнес потребители
- История и развитие на мобилните телефони.
- Motorola Edge 20 Pro: конкуренти, отстъпете!
Подобни продукти
- Идеалното съотношение между цена и качество - Samsung Galaxy A13 5G
- Предимства и недостатъци на безжичното зареждане на телефони.
- Как да блокирате нежелани телефонни обаждания, съобщения и дори електронни писма
- Honor 70 - новината, която си струва!
- Кой мобилен оператор е най-добрият за мен?
- Безжични Bluetooth слушалки срещу класически жични слушалки
- Най-популярните мобилни телефони в България
- Nothing Phone (1) - Искате ли Android без "облекло"?
- Как да заснемете най-доброто селфи
- Искате калъф или калъфка със собствена снимка?
- Златният център на името Samsung Galaxy A53 5G
- Идеалният телефон за бизнес потребители
- История и развитие на мобилните телефони.
- Motorola Edge 20 Pro: конкуренти, отстъпете!