Samsung Galaxy S23 Ultra: типичен флагмански модел през погледа на чуждестранните медии.
21.2.2023
Samsung Galaxy S23 Ultra на пръв поглед изглежда малко различен от миналогодишния модел и технически не се различава много. Прегледахме отзивите на колегите от чужбина, за да видим какво е занимавал южнокорейският гигант през последната година и дали успява да конкурира другите флагмански модели.
Флипови/книжкови калъфи за Samsung Galaxy S23 Ultra
Кейсове за Samsung Galaxy S23 Ultra
Cтъклени протектори за Samsung Galaxy S23 Ultra
Дизайн
При покупката на Galaxy S23 Ultra трябва да бъдете готови, че заедно смартфона в кутията ще намерите само инструмент за изваждане на SIM карта и USB-C кабел. Няма захранващ адаптер, калъф или дори защитно фолио за дисплея. Може да изглежда, че Samsung просто използва корпуса на миналогодишния флагмански модел, но това не е така. Новостта може да бъде разпозната по уголемените камери и по-малко закръглени рамки от бронзиран алуминий. Освен това завоите по двете страни на екрана са по-малки. Между другото, предният панел е покрит с най-новото и най-здраво закалено стъкло Gorilla Glass Victus 2. Също така е необходимо да се отбележи, че бутоните за включване и регулиране на силата на звука са малко по-големи и са изместени надолу, за да бъде по-удобно да ги натискате. Като цяло, телефонът изглежда като скъп и много надежден предмет.
Както при предшественика, под екрана е интегриран ултразвуков скенер за отпечатъци на пръсти. Неговите функции са същите - все още е бърз и точен. Интересно е, че Samsung предлага защитни стъкла със специална област за този скенер, която изглежда като дупка и винаги е видима. С такива аксесоари всички естетични критерии изчезват. В Galaxy S23 Ultra високоговорителите са подобрени. Звукът е сега много по-чист и пълен, гласовете са по-ясни, а басите са по-силни. Дори при максимална сила не се получава изкривяване. Тактилната обратна връзка не се е променила в сравнение с Galaxy S22 Ultra. Въпреки че вибрациите все още са по-добри от повечето смартфони, все още не са толкова приятни както при устройствата на Apple или новия OnePlus 11,който е най-добрият в това.
Дисплей
Теоретично, екранът на Galaxy S23 Ultra има същите параметри като предшественика си. Това е матрица Dynamic AMOLED 2X с размер 6,8 инча и резолюция 3080 х 1440 пиксела, с поддръжка на HDR10+. Максималната яркост остава на нивото от 1750 нита - по-ниска от някои други флагмани. Все пак, това е един от най-добрите екрани в смартфоните. Както вече бе споменато по-горе, завоят на екрана по страните е по-малък. В сравнение с Galaxy S22 Ultra, новият модел има по-малко изкривяване на цветовете при различни ъгли на гледане на екрана. Тестовете показват, че точността на възпроизвеждане на цветовете е 99,99% от спектъра sRGB, 99,86% от DCI-P3 и 89,39% от Adobe RGB, с максимална делта Е - 2,69.
В ръчен режим с функцията за повишаване на яркостта екранът достига яркост от 764 нита. Това е сравнимо или дори по-високо от много телефони в автоматичен режим. При възпроизвеждане на HDR видео се постига яркост от 1242 нита. Минималната яркост е 1 нит, така че устройството може да се използва удобно в пълна тъмнина. Изваденият от кутията екран има резолюция Full HD+ (2316 х 1080). За по-красива и ясна картина може да се превключи на Quad HD+ (3080 х 1440), а за максимална икономия на енергия - на HD+ (1544 х 720). Честотата на опресняване може да се динамично променя между 1 и 120 Hz. Уникална част от Galaxy S23 Ultra е собствената му стилус S Pen, но той не е претърпял значителни промени. Все още позволява рисуване, писане на бележки, редактиране на снимки и ръчно въвеждане на текст в което и да е поле.
Фотоапарати
Основната разлика на Galaxy S23 Ultra в сравнение с предшественика му е основната камера с 200 MP. И въпреки че по-голямото не е винаги по-добро, в този случай е точно обратното. Сензорът на ултраширокоъгълната камера е актуализиран от IMX563 на IMX564, но в действителност няма разлика. Телефото обективите остават без промяна - все още са два модула със сензори IMX754, които осигуряват 3- и 10-кратно оптично увеличение. За предната камера Samsung напусна 40-мегапикселовия сензор в полза на 12-мегапикселовия. Важно е да се отбележи, че във вграденото приложение не са налични само професионални режими, но можете да изтеглите като самостоятелен модул Expert RAW - предишно самостоятелно приложение. Той предлага много по-широк спектър от ръчни настройки и позволява заснемане на снимки в RAW формат с множество експозиции. За повечето потребители автоматичният режим на заснемане с резолюция 12 MP ще бъде предпочитан. Снимките имат умерено наситени и украсителни цветове, широк динамичен диапазон и отлични детайли. В сравнение с Galaxy S22 Ultra балансът на бялото е станал малко по-топъл и контрастът намален, така че снимките изглеждат по-малко драматични. В режим 200 MP обработката е по-малко агресивна и детайлите са значително по-високи, което предоставя повече възможности за последващи корекции. Въпреки това заснемането в такава резолюция отнема много време, а самите файлове изискват много място. Много по-разумно изглежда работата с 50 MP - такава снимка е по-лесна за създаване и има отлични детайли.
Galaxy S23 Ultra има по-малко закъснение при затваряне в сравнение с предишната модел, но има устройства на пазара, където закъснението е почти несъществено. В същото време този модел може да се похвали с преработена система на оптичната стабилизация, която може да компенсира отклонения до ± 3 градуса. Възможно е да се правят качествени и ясни снимки с голямо увеличение, което по-рано беше възможно само чрез статив. Беше обърнато много внимание на фотографирането при условия на недостатъчна светлина. Времето, необходимо за създаване на такива снимки, е намалено, а благодарение на подобрената стабилизация, те са по-ясни. Но най-важното е, че Samsung най-накрая реши проблема с изгарящите места на нощните снимки - сега те са почти невидими. Въпреки това в ситуации с много източници на светлина в кадъра се препоръчва да се изключи нощният режим, за да се получат по-качествени изображения.
Относно предната камера, въпреки намаляването на резолюцията от 40 на 12 мегапиксела, селфитата са по-добри по отношение на цветове, динамичен обхват и детайли. Смартфонът поддържа запис на 8K с честота на кадрите 30 fps, което прави този формат по-полезен. Въпреки това такова дву-минутно видео заема повече от 1 GB. Затова за обикновените задачи все още е предпочитаемо 4K. При добро осветление Galaxy S23 Ultra записва някои от най-добрите видеоклипове сред всички смартфони. Това се дължи на отличната стабилизация.
Hardware
Важното събитие за годината беше отказът на Samsung от собствените Exynos процесори. Galaxy S23 Ultra е оборудван с чип Snapdragon 8 Gen 2 за Galaxy във всяка регионална версия. Това е ексклузивната версия на флагманския модел на Qualcomm с прекалено работещи CPU и GPU. В резултат на това, в едноядреният тест Geekbench 5, телефонът постига над 1600 точки - повече от който и да е друг Android гаджет. Но както често се случва, синтетичните тестове не съвпадат с реални задачи. Например, в Genshin Impact Samsung S23 Ultra показва около 50-55 кадъра в секунда, докато други устройства с чип Snapdragon 8 Gen 2 постигат почти стабилни 60 fps. Това се дължи на малка охладителна система. Въпреки това, в други сценарии няма проблеми със задачите и производителността.
Издържливост на батерията
Миналогодишният S22 Ultra показа средна издръжливост на батерията. Galaxy S23 Ultra има също толкова голяма батерия - 5000 mAh, но издържа по-дълго. При обикновената резолюция Full HD+ и динамична честота на опресняване на екрана може да се очаква повече от 8 часа активен екран и два пълни дни на използване без да се зарежда. При възпроизвеждане на локални видеоклипове телефонът може да работи до 19,5 часа, а при стрийминг на видео около 9 часа. В по-малко изискващи игри може да издържи повече от 7 часа. При активирана функция AoD батерията се изтощава около 8-9% през нощта, а когато тази функция е изключена, изтощаването на батерията става двойно по-бавно. При използване на 45W зарядно устройство телефонът може да зареди 40% за 15 минути. За половин час може да се зареди почти 70%, а пълното зареждане отнема около 70 минути. Полезната функция да се играят игри по време на зареждане с изключено захранване на батерията е налична - енергията се подава директно на процесора, екрана и другите компоненти. Подобен избор се активно използва в лаптопи на различни марки и служи за удължаване на живота на батерията.
Заключение
Galaxy S23 Ultra не е направил пробив. Все още е с висока летва за мултимедийни възможности, включително качеството на екрана и възможностите на камерата, но поради "застоя" конкурентите започват да го изпреварват в някои области. Въпреки това това е един от най-добрите смартфони на пазара, който поддържа баланс във всички ключови параметри.
Kнижкови калъфи и кейсове за Samsung Galaxy S23 Ultra
Кейсове за Samsung Galaxy S23 Ultra
Cтъклени протектори за Samsung Galaxy S23 Ultra
Подобни продукти
- Samsung Galaxy S23 Ultra: типичен флагмански модел през погледа на чуждестранните медии.
- Преглед на Samsung Galaxy Z Fold3: добре проектиран, гъвкаво сгъваем.
- Realme GT: новият римейк на "убийците на флагмани".
- Vivo V23 5G: фокус върху дизайна и камерите
- Realme 9 Pro: Смартфон Хамелеон
- POCO X4 Pro 5G: дръзък дизайн и страхотен дисплей
- iPhone 13 Pro: Най-добрият флагман за 2021 година, точка!
- Motorola Edge 20 Pro: конкуренти, отстъпете!
- HUAWEI nova 8i: новият герой в средния клас
- HUAWEI nova 9: Новата звезда за феновете на марката
- Redmi Note 11: любим хит с правилните подобрения
- Xiaomi 11T Pro: флагмански модел за разумни пари
- Honor 50: Qualcomm отстъпи
- Honor 50 Lite: дългоочакванато връщане към услугите на Google
Подобни продукти
- Samsung Galaxy S23 Ultra: типичен флагмански модел през погледа на чуждестранните медии.
- Преглед на Samsung Galaxy Z Fold3: добре проектиран, гъвкаво сгъваем.
- Realme GT: новият римейк на "убийците на флагмани".
- Vivo V23 5G: фокус върху дизайна и камерите
- Realme 9 Pro: Смартфон Хамелеон
- POCO X4 Pro 5G: дръзък дизайн и страхотен дисплей
- iPhone 13 Pro: Най-добрият флагман за 2021 година, точка!
- Motorola Edge 20 Pro: конкуренти, отстъпете!
- HUAWEI nova 8i: новият герой в средния клас
- HUAWEI nova 9: Новата звезда за феновете на марката
- Redmi Note 11: любим хит с правилните подобрения
- Xiaomi 11T Pro: флагмански модел за разумни пари
- Honor 50: Qualcomm отстъпи
- Honor 50 Lite: дългоочакванато връщане към услугите на Google